szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieło Lichtensteina na aukcji Christie’s

17.04.2013

Aukcje, Świat

15 maja w nowojorskim Christie’s odbędzie się „Wieczór sztuki powojennej i współczesnej”. Podczas wydarzenia, pod młotek pójdzie m.in. dzieło Roya Lichtensteina pt. „Kobieta w kwiecistym kapeluszu”. Obraz wyceniony jest na ponad 30 milionów dolarów.

„Kobieta w czerwonym kapeluszu” została namalowana na podstawie jednego z portretów Dory Maar, pędzla Picassa i jest jednym z pierwszych pop-artowych dzieł Lichtensteina. Obraz został namalowany w 1963 roku, kiedy artysta na dobre zafascynował się kulturą masową.

Kiedy malarz miał 38 lat, pop-art wywarł drastyczne i stałe zmiany w jego twórczości. Artysta odszedł od abstrakcyjnego impresjonizmu, a w jego pracach nagle pojawiły się komiksowe kompozycje, komercyjne elementy oraz reprodukcje współczesnych arcydzieł. Wszystko to przyniosło Lichtensteinowi natychmiastową sławę.

Jak komentował Lichtenstein, „parodia” portretu Dory Maar, nie jest absolutnie przejawem braku szacunku dla twórczości Picassa. Owszem, był to swoisty akt transgresji, jednak nie dotyczył bezpośrednio hiszpańskiego malarza, ale osób, które lubią wyznaczać sztuczne artystyczne kanony, przyporządkowywać obrazy sztuce wysokiej i sztuce niskiej. W latach 1962-1963 Lichtenstain stworzył aż cztery obrazy w oparciu o dzieła Picassa.

Oryginalne portrety Dory Maar, kochanki i muzy Picassa, słyną z dzikich, energetycznych kolorów i zniekształconych form. Oblicze Maar nierzadko wyraża jednak niepokój i zatroskanie. Podobnie jak płaczące dziewczęta na obrazach Lichtensteina, Dora często przedstawiona jest jako archetyp „damy w opałach”.

„Kobieta w kwiecistym kapeluszu” upraszcza jednak w sposób dramatyczny, poruszające, pełne emocji dzieła Picassa, do poziomu komiksowej stylizacji. Kompozycja zachowuje wszystkie cechy oryginału, jednak niuanse dotyczące koloru, faktury, formy i linii, sprawiają, że obraz Lichtensteina zdaje się szydzić z „wysokiej twórczości” hiszpańskiego mistrza.

Oprócz „Kobiety w czerwonym kapeluszu”, na aukcji zobaczymy również trzy inne istotne prace artysty. Pierwsze pt. „Naga kobieta z żółtym kwiatem” wyceniane jest na od 12 do 16 milionów dolarów, kolejne pt. „Kobieta II” na od 4 do 6 milionów, ostatnie natomiast, które nosi tytuł „Coup de Chapeau II” ma przynieść zysk szacowany na od 2 do 3 milionów dolarów.

Źródło: ArtDaily

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot: Roy Lichtenstein, „Kobieta w kwiecistym kapeluszu”, Christie’s

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.