szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Aukcja fotografii z kolekcji Grace Radziwiłł

19.04.2013

Aukcje, Polska

Do Warszawy znów zawita światowa fotografia, a polscy kolekcjonerzy będę mieli okazję do zakupu zdjęć przedstawiających ikony światowej popkultury, m.in.: The Beatles, Brigitte Bardot, Salvadora Dali, czy Kate Moss. Oryginalne fotografie dokumentujące i portretujące najwybitniejszych muzyków, aktorów i artystów drugiej połowy XX wieku z paryskiej kolekcji Grace Radziwiłł pójdą pod młotek 9 maja 2013 roku w domu aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.

Aukcja fotografii z kolekcji paryskiej kolekcjonerki Grace Radziwiłł będzie okazją do nabycia 143 różnorodnych prac przedstawiających gwiazdy światowego formatu. W katalogu znalazły się zarówno czarno-białe jak i barwne fotografie, przedstawiające znane postaci: muzyków – m.in. zespoły The Rolling Stones, The Beatles, Boba Dylana, Madonnę; aktorów – Audery Hepburn, Elizabeth Taylor, Jeana Paula Belmondo; reżyserów – Romana Polańskiego, Alfreda Hitchcocka, Charliego Chaplina; najwybitniejszych artystów – Salvadora Dali, Andy’ego Warhola; sławne modelki, jak Kate Moss, czy Carla Bruni, i wielu innych. Jednak w katalogu najbardziej atrakcyjną grupę zdjęć stanowią ujęcia z Brigitte Bardot w roli głównej – francuska aktorka, jasnowłosa piękność uważana za jeden z symboli kobiecości XX wieku, była też muzą dziewięciu spośród dziewiętnastu fotografów, których prace pójdą pod młotek.

Od pasji do kolekcji

Wszystkie prace należą do zbioru paryskiej kolekcjonerki Grace Radziwiłł, która w wieku 18 lat opuściła Warszawę, aby rozpocząć życie w Paryżu – wśród artystów i kreatorów mody, współpracując m.in. ze słynną modystką Paulette. To podczas sesji u niej, w wieku 30 lat, Grace spotkała fotografików pracujących dla magazynu Vogue – Helmuta Newtona i Vladimira Sichova. Spotkanie to zapoczątkowało fascynację sztuką fotografii i tworzenie własnej kolekcji. Jak mówi kolekcjonerka o swojej pasji: – Każde zdjęcie, które kupuję, dotyka mnie szczególnie historią utrwaloną w obrazie. Wszystkie fotografie wydaja mi się ulotne, każdego dnia widzę przecież tyle zdjęć! Jednakże zachowuję w pamięci te wywierające największy wpływ. Są one za każdym razem inne – wyjątkowe, niekiedy niepokojące. Z wieloma fotografami kolekcjonerka współpracuje od wielu lat. Organizuje również wystawy.

Sztuka dokumentu

Prezentowane zdjęcia to prace 19 fotografików, którzy dokumentowali ówczesny świat mody, wraz ze swoimi obiektywami byli obecni na planach największych produkcji filmowych tamtych lat. Część z nich pracowała dla największych agencji fotograficznych, dla których przygotowywali także reportaże z ważnych wydarzeń społecznych i politycznych. Ich prace pojawiały się na okładkach takich pism jak Vogue, Life, Paris Match, Life, Herald Tribune i wielu innych.  Fotografie te mają nieocenioną wartość dokumentalną, czas zweryfikował także ich wartość artystyczną. Wszystkie prace, tworzone często anonimowo w ramach pracy dla agencji, łączy nie tylko doskonały warsztat, w części z nich widać także, że fotograf miał wstęp do kolorowego świata ówczesnej bohemy.

Spośród autorów zdjęć wyróżnić należy twórczość Jeana Bartheta – francuskiego modysty i fotografa, który portretował takie sławy, jak Brigitte Bardot, Sophia Loren czy Artur Rubinstein. Wśród fotografii autorstwa Bartheta szczególną uwagę zwraca portret Brigitte Bardot z autografem aktorki, a także kilka innych fotografii gwiazd występujących w słynnych kapeluszach zaprojektowanych przez artystę. Duża część kolekcji Grace Radziwiłł skupia się wokół idoli światowego kina z lat 1950-1975. Licytowane będą m.in. fotografie z planów filmowych, takie jak zmysłowe ujęcia Jane Birkin i Serge’a Gainsbourga z planu „Cannabis” z 1969 roku autorstwa Alaina Noguesa, jednego z najwybitniejszych francuskich reportażystów, założyciela agencji Sygma, który jako laborant realizował zlecenia m.in. dla najsłynniejszej agencji fotograficznej Magnum; czy fotografia Brigitte Bardot wykonana przez Patricka Morina na planie „Vie privée” w 1961 roku. Wśród znakomitych portretów z tej serii na aukcji znajdziemy także Romy Schneider na zdjęciu autorstwa Jean Pierre Fizeta – reportera konfliktów w Wietnamie i Izraelu. Warto zwrócić również uwagę na fotografie Beatlesów wykonane przez Andre Sasa podczas trasy koncertowej w Paryżu w 1964 roku. Słynną czwórkę widzimy nie tylko na scenie, ale także w bardziej prywatnych sytuacjach. Zupełnie inny, dynamiczny charakter mają barwne fotografie autorstwa Davida Lefranca wykonane podczas koncertów The Rolling Stones czy U2. Dziś Lefranc koncentruje się głównie na pracy dla magazynów Figaro, Marie Claire, czy Prisma. Z fotografii modowych w kolekcji warto wspomnieć o pracach Guya Marineau – od lat 70. fotografował on najważniejsze pokazy mody, szczególną uwagę poświęcając haute couture i projektom Yvesa Saint Laurenta. W katalogu aukcji znalazły się jego ujęcia, wśród których szczególne miejsce zajmują fotografie modelki Kate Moss. Wyjątkową fotografią jest z pewnością także portret Che Guevary autorstwa Nicolasa Delgado, fotografika przyjaźniącego się z kubańskimi artystami. W katalogu nie zabrakło zdjęć z portfolio Jacka Burlota, którego reportaże dla agencji United Press, Reporters Associes oraz Gamma otworzyły drogę do kariery. Burlot zapisał się też na kartach historii jako najmłodszy korespondent wojenny – został skierowany do Wietnamu już jako 17-latek.

Aukcja fotografii z kolekcji Grace Radziwiłł odbędzie się 9 maja o godzinie 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie

Honorowy patronat nad aukcją objął Instytut Francuski.

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.