szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Nieznany obraz Charles’a Le Bruna za 1,88 mln dolarów

19.04.2013

Magazyn

W zeszłym roku świat sztuki obiegła wiadomość, że odnaleziono nieznany obraz autorstwa Charles’a Le Bruna – nadwornego malarza króla Francji, Ludwika XVI Wielkiego. Jak podały wczoraj władze Christie’s, dzieło zostało zakupione przez nowojorskie Metropolitan Museum za 1,88 milionów dolarów.

Drogocenne dzieło pt. „Ofiarowanie Polikseny”, autorstwa współtwórcy stylu Ludwika XIV, zostało odkryte w lipcu 2012 roku, we wnętrzach paryskiego Ritz Hotel. Stało się to na miesiąc przed tym, jak podwoje luksusowej instytucji zdecydowano zamknąć na okoliczność 2-letniego remontu. Obraz został zidentyfikowany przez jednego z ekspertów Christie’s, Oliviera Lefeuvre’a, w trakcie inwentaryzacji dzieł i mebli należących do hotelu.

Jak można przeczytać na jednym z zagranicznych portali, autentyczność dzieła nie wzbudza jakichkolwiek wątpliwości – użyte na obrazie kolory, a także uchwycenie ruchu i gestów – są niezwykle charakterystyczne dla malarstwa Le Bruna. Obraz został namalowany po powrocie artysty z Rzymu. To właśnie tam, Le Brun spotkał się z artystyczną działalnością Nicolasa Poussina, jaka w ogromnym stopniu wywarła wpływ na jego twórczość.

Co interesujące, płótno nie zostało znalezione na hotelowym strychu, czy w piwnicy. Obraz od lat zdobił jedną ze ścian apartamentu, który zamieszkiwała słynna Coco Chanel, aż do chwili śmierci, która nastąpiła w roku 1971.

Niestety nie wiadomo w jaki sposób obraz trafił do Hotelu Ritz. Możliwe, że dzieło wisiało przez lata we wnętrzach eleganckiej paryskiej rezydencji, znajdującej się przy placu Vendome. W 1898 roku mógł zakupić ją Cesar Ritz, o którym do dziś mówi się jako o „królu hotelarzy i hotelarzu królów”

Dzieło Le Bruna zostało namalowane około 1647 roku. Na płótnie możemy oglądać córkę władcy Troi, Priama i Hekabe, ukochaną Achillesa – piękną Poliksenę. Malowidło opowiada historię o tym, jak po przejęciu Troi przez wroga, Poliksena zostaje złożona w ofierze bogom. Le Brune namalował scenę, podczas której grecki żołnierz celuje w pierś Polikseny nożem, a jej zrozpaczona matka, usiłuje za wszelką cenę wyrwać córkę z rąk wroga.

Aukcja, na której nowojorskie muzeum zakupiło obraz, odbyła się w poniedziałek. Jak komentował ekspert Christie’s, Olivier Lefeuvre, Metropolitan Museum nie posiadało dotychczas żadnego dzieła Le Bruna w swojej kolekcji. „Ofiarowanie Polikseny” będzie zatem doskonałym zwieńczeniem zbioru XVII-wiecznych obrazów, zgromadzonego przez nowojorską instytucję wystawienniczą. Jak zapowiadają władze Met, drogocenny obraz, będzie dostępny dla publiczności do końca maja tego roku.

Źródło: ArtDaily

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. Christie’s

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.