szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Madonna Laboris” w domu aukcyjnym Bonhams nawet za milion funtów

30.04.2013

Aukcje, Świat

Cenna praca pt. „Madonna Laboris” pędzla słynnego rosyjskiego malarza Nikolai Konstantinovich Roericha pójdzie pod młotek w londyńskim Bonhams dnia 5 czerwca 2013 roku. Cena za dzieło ma się wahać w granicach od 800 tysięcy do 1,2 miliona funtów.

Odkrycie obrazu „Madonna Laboris”, okazuje się być niezwykłym wydarzeniem zarówno dla świata sztuki rosyjskiej, jak i dla analityków twórczości Roericha. Od lat było wiadomo, że dzieło istnieje, jednak miejsce jego pobytu owiane było tajemnicą. Wreszcie wyszło na jaw, że obraz należy do jednej z amerykańskich kolekcji sztuki.

„Madonna Laboris” (1931) wraz z dziełami „Madonną Oriflamma” (1932) oraz „Madonna Protectoris” (1933) należy do cyklu dzieł, w którym Roerich zastanawia się nad istotą niezwykłości pierwiastka żeńskiego, jaki od wieków rządzi wszechświatem. Malarz przez lata analizował temat siły bóstw kobiecych, zwierając w swoich dziełach liczne symbole i metafory. To dlatego malarstwo Roericha do dziś stanowi tak ważną gałąź badawczą dla uczonych zajmujących się ikonografią.

Nieco mniejsze, późniejsze wersje dzieł przedstawiających Madonnę, możemy znaleźć w Muzeum Roericha w Nowym Jorku oraz w Łotewskim Muzeum Narodowym w Rydze. Uważa się, że nowsze odsłony obrazów, były malowane specjalnie dla kolekcjonerów zachwyconych oryginałem powstałym w 1931 roku.

„Madonna Laboris” przedstawia historię apokryficznej ewangelii, którą Roerich urozmaica swoją plastyczną wyobraźnią. Malarz przedstawił scenę w której na transcendentalnych wysokościach znajduje się Raj, a w nim Bóg i Św. Piotr. Apostoł obiecuje Bogu, że tylko za dnia będzie wpuszczał przez bramy niebios dusze, podczas gdy nocą, drzwi Raju pozostaną zamknięte.

Kiedy Bóg wraz ze Św. Piotrem udają się na nocny spacer, z daleka widzą Świętą Marię Dziewicę, która stojąc nieco ponad murem Raju spuszcza w dół swój śnieżnobiały szal, po to, aby dusze mogły wspiąć się po nim. Bóg miał wówczas uśmiechnąć się i powiedzieć „Niechaj będzie”.

Jak komentuje Yelena Harbick, dyrektor departamentu rosyjskiej sztuki w londyńskim Bonhams, wszyscy są niezwykle szczęśliwi, że arcydzieło Roericha okazało się być częścią amerykańskiej prywatnej kolekcji.

Dzieło Roericha jest nie tylko wspaniałą płaszczyzną do dysput nad istotą kobiecego wątku w malarstwie, ale również stanowi wyjątkową wartość artystyczną. Okazała skala obrazu, zrównoważana, harmonijna kompozycja, nasycone odcienie turkusu, ogniste elementy czerwieni i głęboka czerń – to wszystko zapewnia widzowi niesamowite doznania estetyczne.

Jak komentują władze Bonhams, tylko niewielka liczba prac o podobnym znaczeniu historycznym i artystycznym pozostaje w rękach prywatnych, dlatego każdorazowe pojawienie się ich na aukcji zawsze staje się ważnym wydarzeniem.

„Madonna Laboris” uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł Nikolai Roericha, zatem pewne jest, że aukcja obrazu wzbudzi ogromne zainteresowanie, również wśród kolekcjonerów międzynarodowych.

Źródło: ArtDaily

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. Bonhams

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.