szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa World Press Photo w Poznaniu

02.05.2013

Magazyn

Już po raz 14 w stolicy Wielkopolski, Poznaniu, można oglądać polską premierę prestiżowej wystawy fotograficznej World Press Photo. Publiczność może podziwiać najlepsze prasowe prace, wykonane przez ponad 50 artystów z całego świata.

Nagrody World Press Photo przyznawane są w dziewięciu kategoriach. Cały konkurs jest holenderską niezależną organizacją non-profit, której głównym założeniem jest wspieranie i promowanie profesjonalnej fotografii prasowej. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1955 roku

Tegoroczne fotograficzne zmagania wygrał Szwed, Paul Hansen, dzięki fotografii zatytułowanej „Pogrzeb w Gazie”. Jego poruszające zdjęcie przedstawia ciała dwojga palestyńskich dzieci. Owinięte w biały materiał ciała niosą na rękach zrozpaczeni krewni. Zabite dzieci to rodzeństwo: 2-letnia Suhaib Hidżazi oraz jej 3-letni brat Muhammada zginęli podczas ofensywy na Strefę Gazy, jaka miała miejsce w 2012 roku. Zdjęcie zostało zrobione w momencie, kiedy rodzina niosła ciała rodzeństwa do meczetu.

Pośród grona ponad 50 wyróżnionych fotografów, znalazły się również Polki: Ilona Szwarc i Anna Bedyńska. Obie zostały nagrodzone w kategorii zdjęć portretowych. Pierwsza z artystek otrzymała trzecią nagrodę kategorii portret w naturalnym otoczeniu. Fotografia pt. „Kayla” przedstawia amerykańską blondwłosą nastolatkę, pozującą w białej sukience przed obrazem bądź fotografią swoich przodków. W ramionach dziewczyny spoczywa jej lalka – sobowtór. Nagrodzona praca należy do cyklu „American Girls”, jaki składa się z portretów amerykańskich dziewczynek, pozujących z lalkami wyglądającymi niczym miniaturowe kopie swoich właścicielek.

Druga z nagrodzonych artystek, Anna Bedyńska, otrzymała trzecią nagrodę za fotografię pt. „Zuzia”, w kategorii portret sesyjny. Na zdjęciu uwieczniła dziewczynkę chorą na albinizm. Fotografia należy do cyklu artystki pt. „White Power”. Jak komentowała Bedyńska, w swoich pracach chciała uwiecznić czyste piękno, nie to sztuczne, „okładkowe”, nad którym pracuje sztab stylistów i makijażystów.

Wystawa laureatów World Press Photo odbywa się już po raz 56. Do tegorocznego konkursu przystąpiło 5666 fotografów ze 124 różnych narodowości, co w podsumowaniu dało aż 103 481 fotografii, które zostały poddane surowej ocenie niezależnego jury.

Obecnie nagrodzone zdjęcia możemy oglądać w poznańskim „Zamku” do 23 maja 2013 roku. Co ciekawe, wystawa fotografii zagościła w Poznaniu jedyne cztery dni po inauguracyjnej amsterdamskiej ekspozycji organizowanej w Oude Kerk. Kolejno zdjęcia polska publiczność będzie mogła oglądać Opolu i Krakowie.

Oprac. Olga Pisklewicz

Źródło: www.worldpressphoto.org

fot. (góra)  źródło: zamek.poznan.pl

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017