szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zaczynamy 15. Biennale WRO na 50-lecie sztuki mediów

08.05.2013

Magazyn

Od dzisiaj we Wrocławiu rusza Biennale WRO na 50-lecie sztuki mediów. Jak czytamy na stronie organizatorów, Biennale WRO jest pionierskim i największym w naszym kraju, międzynarodowym przeglądem sztuki mediów. Tworzone od 1989 roku, prezentuje dzieła i projekty z zakresu kreacji i komunikacji.

Tematem przewodnim tegorocznej, 15. odsłony festiwalu jest „Pioneering Values”, czyli odkrywanie wartości. Biennale zostało zorganizowane w nawiązaniu do 50-lecia sztuki elektronicznej. Kuratorzy wydarzenia pragną zwrócić uwagę na ciągłe zmiany, jakie zachodzą na płaszczyznach kulturowej i artystycznej w kontekście sztuki nowych mediów.

Przy okazji każdej edycji Biennale, publiczność może zobaczyć zarówno dzieła uznanych, wybitnych artystów, jak i prace twórców początkujących, bądź debiutantów – zarówno rodzimych, jak i pochodzących zza granicy. Jedni artyści są zapraszani do udziału w Biennale, inni sami zgłaszają swoje projekty.

W tym roku organizatorzy zaprezentują prace, jakie wybrano spośród ponad 1500 zgłoszeń. Nie bez kozery niejednokrotnie podkreśla się międzynarodowy wymiar Biennale, bowiem propozycje napłynęły do Wrocławia z różnych stron świata. Publiczność będzie mogła podziwiać również filmy światowej sławy twórców, którzy mieli nie mały wkład w profilowanie języka wypowiedzi artystycznej, przy użyciu najnowszych technologii.

Pośród zapowiedzianych projektów znajdują się m.in. filmy retrospektywne założycieli głośnej nowojorskiej galerii The Kitchen: Steina i Woody’ego Vasulka, którzy od lat 60. eksperymentują z dźwiękiem, światłem i obrazem. Kolejno, organizatorzy zaprezentują szereg filmów eksperymentalnych VALIE EXPORT, jakie stworzono specjalnie na okoliczność Biennale, a także instalację pt. „Chopinpiano” artysty Roberta Cahena.

Na widzów tegorocznego Biennale WRO, czeka również szereg premier. Jedną z nich będzie europejska premiera filmu pt. „Breaking the Frame”, którego autorką jest Mariella Nitosławska, była studentka PWSFTViT w Łodzi, a aktualnie pani profesor na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Dokument przygotowany przez artystkę to filmowy portret Carolee Schneemann, pionierki performansu oraz body-artu, która przedefiniowała ujęcie sztuki związanej z tematem płci, ciała i seksualności.

Oprócz tego, organizatorzy festiwalu zaserwują publiczności m.in. jugosłowiańskie filmy eksperymentalne „Tune in Screening: Psychedelic Moving Images from Socialist Yugoslavia 1966-1976”, których program opracował Branko Franceschi, kurator chorwackiego pawilonu na 55. Biennale w Wenecji, czy projekt amerykańskiej grupy ((audience)), zatytułowany „Cinema for the Ear”, czyli „Kino dla Ucha”.

Co szczególnie ucieszy fanów twórczości Mirosława Bałki, na Biennale WRO, odbędzie się również ekspozycja nowych prac artysty pt. „Nachtgesichten”. Na wystawie zobaczymy dziesięć filmów wideo, jakie zostały nakręcone podczas nocnych wędrówek twórcy pomiędzy m.in. jego pracownią w Otwocku oraz studio w Warszawie-Międzylesiu. Wieczorne obrazy, fascynują, intrygują, czasem niepokoją.

Podczas wydarzenia, nie zabraknie również prac innych Polaków. Odbędzie się bowiem m.in. premiera filmu Wojtka Doroszuka, Karola Radziszewskiego czy Józefa Robakowskiego. Na publiczność czeka również szereg wystąpień, wykładów i prelekcji prezentowanych przez artystów, krytyków i teoretyków sztuki. Oprócz zadumania się nad sztuką, będzie można wziąć udział w wielu projekcjach interaktywnych i warsztatach. Co istotne, wstęp na wszystkie wydarzenia Biennale jest bezpłatny, obowiązuje jedynie rejestracja. Na zwiedzanie, podziwianie i współtworzenie 15. Biennale Sztuki Mediów WRO 2013, wszyscy chętni będą mieli czas od 8.05 do 31.07.2013 roku.

Miejsca, w których zagości festiwal to: Dolnośląskie Centrum Filmowe, BWA SiC, DH Renoma, Centrum Sztuki WRO, Muzeum Narodowe, Atelier WRO, Instytut Grotowskiego, Rynek, Galeria Entropia, KNH – Kino Nowe Horyzonty, Synagoga Pod Białym Bocianem, d. Pałac Ballestremów, Pasaż Pokoyhof, Galeria Art Brut, ASP im. Eugeniusza Gepperta, Księgarniokawiarnia Cocofli, Hotel Puro, Klubokawiarnia Szajba.

Źródło: wro2013.wrocenter.pl

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. wro2013.wrocenter.pl

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.