szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Otwarcie Muzeum Marka Rothko w Dyneburgu

09.05.2013

Magazyn

Sklep rynekisztuka

Jak komentują władze łotewskiego miasta Dyneburg, otwarcie muzeum poświęconego sztuce amerykańskiej gwiazdy, Marka Rothko, może przyciągnąć tysiące nowych turystów i ożywić gospodarkę.

Na Łotwie coraz częściej mówi się o „efekcie Bilbao” – terminie używanym do określenia kluczowej roli, jaką odegrało otwarcie Guggenheim Museum w stolicy baskijskiej prowincji Bizkaia, w Hiszpanii. Dzięki instytucji, baskijska metropolia zdecydowanie zyskała pod względem ekonomicznym i turystycznym. Na podobny rozwój wypadków mają nadzieję łotewskie władze.

Rothko, który zmarł w 1970 roku stał się gigantem współczesnego świata sztuki dzięki słynnemu color field painting, czyli malarstwu barwnych płaszczyzn. W łotewskim muzeum możemy oglądać zarówno przykłady abstrakcyjnego ekspresjonizmu, jak i prace będące przykładami wcześniejszych eksperymentów z kolorem. Niewielką kolekcję obrazów przekazała łotewskiemu muzeum rodzina artysty.

Sześć dzieł zostało wystawione w centrum miasta, we wnętrzach 19-wiecznej twierdzy, którą specjalnie odrestaurowano i zamieniono na muzeum. Na odnowę dawnego arsenału przeznaczono 5,7 milionów euro, z czego 85 % kwoty pochodzi z Unii Europejskiej.

W uroczystym otwarciu muzeum uczestniczyli córka Rothko, Kat Rothko Prizel oraz syn artysty, Christopher Rothko. Oprócz dzieł legendarnego abstrakcjonisty na wystawie można oglądać również dzieła lokalnych twórców. Szacuje się, że rocznie muzeum odwiedzi 90 tysięcy turystów.

Miłośnicy sztuki Rothko, z pewnością będą skłonni odwiedzić Dyneburg, zwłaszcza, że jest to miejsce narodzin słynnego malarza. Artysta urodził się tam w 1903 roku. Gdy miał dziesięć lat, antyżydowskie nastroje spowodowały, że jego rodzina zdecydował się na ucieczkę do Stanów Zjednoczonych. Tam też dorastał, tam stał się jednym z najsłynniejszych malarzy abstrakcyjnych XX wieku.

Rothko, który zmarł w 1970 roku, pobił rekordy aukcyjne sztuki współczesnej, gdy jego słynny obraz „Orange, Red Yellow” został sprzedany za 87 milionów dolarów w Christie’s. Było to w roku 2012.

Wszyscy mają nadzieję, że muzeum da nowy impuls Dyneburgowi oraz stanie się motorem do nowych inwestycji na terenie miasta i okolic.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora i Wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Źródło: ArtDaily

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. Mark Rothko, „Orange, Red, Yellow”, Christie’s

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Otwarcie Muzeum Marka Rothko w Dyneburgu”

  1. Baziak

    A Dyneburg to po naszemu Dźwińsk

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.