szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Targi Kraków Art Expo 2013

15.05.2013

Magazyn

W dniach 10-12 maja 2013 r. odbyła się trzecia edycja targów Kraków Art Expo w Tomaszowicach pod Krakowem. Jest to drugie tego rodzaju przedsięwzięcie na skalę kraju – zaraz po Warszawskich Targach Sztuki. Co w tym roku przykuło nasza uwagę? Co dzieje się na rynku sztuki?

Przede wszystkim rodząca się tradycja  wystawowa konkurencyjnych, dla stolicy ofert targów, znów utrzymała wysoki poziom organizacyjny i dość zróżnicowany jeśli chodzi o ofertę. Już sam wybór miejsca – odrestaurowanego zespołu dworskiego jest dobry i nastraja do kontaktu ze sztuką. Lepszy niż w zeszłym roku termin targów wpłynął na sporą frekwencję. Organizatorzy Kraków Art Expo dążyli do przedstawienia wielu aspektów sztuki obecnej na rynku. Oprócz wysokiej klasy prac klasyków współczesnej sztuki polskiej (Nowosielski, Stasys, Tarasin, Beksiński, Dwurnik) prezentowano prace wybijających się artystów (często również nieprofesjonalnych) jak i sztukę dekoracyjną. Oprócz malarstwa, grafiki i rzeźby pokazano fotografię i rękodzieło. W sumie 45 wystawców, w tym 12 galerii. Tak jak i w poprzednich edycjach wystawili się artyści i galerie z zagranicy – razem 6 stanowisk. Łatwiejszą orientację zapewniał wydany na tę okazję katalog. Atmosfera targów bardzo pozytywna i przyjemna, sprzyjała odbiorowi dzieł. Licznie dyskutowano. Targi sprzyjały nawiązywaniu nowych kontaktów artystów z galerzystami czy galerii z kolekcjonerami.

Otwarcie Targów nastąpiło o godzinie 15:30 w piątek 10 maja. Na uroczystości obecny był przede wszystkim Ziyad Raoof – właściciel włości, witający zgromadzonych. Pierwsi miłośnicy sztuki mięli okazję poznawać dzieła do godziny 20. Dzień drugi – sobota to czas wystawowy od 10 do 19, po godzinie 20 rozpoczął się bankiet, na którym mowy wygłosili: Ziyad Raoof, Wiceminister Kultury Monika Smoleń i artyści. Dyskusje dotyczyły przeważnie kondycji sztuki w kraju. Narzekano, ale słychać też było pozytywne głosy, porównywano targi do innych w Europie i na świecie. Dzień trzeci to godziny od 10 do 17. Wystawcy docenili pracę manager Targów – panią Agnieszkę Karus obdarowując ją grafiką. Dało to powody do wzruszeń.

Oferta została skierowana do różnego typu odbiorców – zarówno początkujących miłośników sztuki jak i wieloletnich znawców i wielbicieli. Oprócz stanowisk chciałoby się powiedzieć „tradycyjnych” na targi zawitał portal Rynek i Sztuka, ZPAP – Związek Polskich Artystów Plastyków okręg Krakowski, Zespół Sztuk Plastycznych w Częstochowie i Muzeum Narodowe w Krakowie. Minusem tegorocznej edycji był brak jakichkolwiek prelekcji i wykładów. Oprócz tego niedopatrzeniem jest brak szerszego wydźwięku w mediach (jedynie TVP Kraków i portal Rynek i Sztuka), a szkoda, bo Kraków Art Expo staje się pretendentem do targów o poziomie dorównującym wzorcom zachodnim. Widać to po ilości sprzedanych dzieł. Prestiż przedsięwzięcia tworzy się. Widoczne jest większe zainteresowanie odbiorców i wystawców. To bardzo ważne, aby takie tradycje wystawiennicze rozwijały się w naszym kraju, poprzez to oferta rynkowa staje się przejrzysta, wiele osób dzięki temu staje przed możliwością dostępu do kilku galerii w jednym miejscu – nie musząc odwiedzać ich pojedynczo. Jest to także dobry sposób na naukę czy pokazywanie sztuki najmłodszym w przystępnej formie. To wspaniała inicjatywa. Oby za rok było jeszcze lepiej.

Wystawcy: Roman Opaliński, Beata Murawska, Katarzyna Adamek, Galeria ARTEMIS, Manezha Shaheed, Galeria Sztuki Batko, Galeria Raven, Mieszko Tylka, Richard Wawro, Agnieszka Praxmayer, Anna Praxmayer, Galeria Sztuki Współczesnej „Trzy kolory”, Małgorzata Lehmann, Galeria Tadeo Art, Jolanta M. Pielka-Kether, Aziralili, Art.-Galeria „Dias”, Galeria ATTIS, ZPAP – Związek Polskich Artystów Plastyków okręg Krakowski, Zespół Sztuk Plastycznych w Częstochowie, Justyna Pennards-Sycz, Florian Kohut, Galeria Panorama, Galeria ArTtu, Dr. Dieter Rammlmair, Bronisław Seremet, Małgorzata Karp-Soja, Dariusz Ślusarski, Łukasz Karcz, Barbara Pałka-Winek, Karolina Dobuszyńska, Tomasz Bednarski, Piotr Bubak, Małgorzata Stępniak, Sonia Pajgert, Marta Machowicz, Mariola Świgulska, Janusz Wosiek, Portal Rynek i Sztuka, Marek Chodkowski, Grażyna Mucha, Galeria D’ART. Ewa Hernik, Galeria ESTA, Muzeum Narodowe w Krakowie, Jan Siuta, Jerzy JOTKA Kędziora

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora i Wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Monika Latkowska

Portal RynekiSztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.