szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieło Pollocka sprzedane za rekordowe 58,3 miliony dolarów

16.05.2013

Rekordy aukcyjne, Świat

Od dawna zapowiadana aukcja dzieła Jacksona Pollocka, wreszcie sfinalizowana. 15 maja tego roku, dom aukcyjny Christie’s sprzedał obraz pt. „Number 19, 1948″, za zawrotne 58,3 milinów dolarów.

Niezwykła, abstrakcyjna praca, której cena wywoławcza oscylowała pomiędzy 25 a 35 milionami dolarów, okazała się być najdroższym dziełem Pollocka, jakie kiedykolwiek trafiło pod młotek.

Obraz ”Number 19, 1948″, powstał podczas najważniejszego okresu twórczości artysty, jaki przypada na lata 1947-1950. Na płótnie królują kolory srebrny, czarny i biały, miejscami przełamywane przez ciemne zieleń i czerwień.

Pollock, który odszedł od początkowo uprawianej sztuki figuratywnej, jest uznawany za czołowego przedstawiciela ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Co najbardziej cenione, opracował swój odrębny styl tworzenia, uznawany za wyjątkowo ekstremalną i impulsywną metodę malarską.

Dzięki tzw. action painting, farba tworzyła na dziełach artysty fantazyjną, lśniącą powierzchnię. Malarstwo gestu, to technika polegająca na spontanicznym, nieskrępowanym rozlewaniu farby na płótno. Termin ten po raz pierwszy użyty został przez Harolda Rosenberga, który w 1952 roku opisywał twórczość Jacksona Pollocka.

„Number 19, 1948″ przypomina zatem różnobarwną pajęczynę – fascynuje głębią i złożonością. Zdaniem krytyków, to jedno ze sztandarowych dzieł artysty, ukazujące jego niezwykłą władzę nad malarstwem gestu i umiejętność tworzenia wielowarstwowego i – paradoksalnie – niezwykłe klarownego pod względem idei, malarstwa.

Jak uważają specjaliści nowojorskiego domu aukcyjnego, wart ponad 58 milionów dolarów obraz, jest owocem szczytu kreatywności artysty. Legendarny, nadzwyczaj twórczy rozdział w życiu Pollocka, całkowicie zrewolucjonizował amerykańskie malarstwo i jednocześnie silnie wpłynął na bieg historii sztuki XX wieku.

Warto wspomnieć, że dzieło pt. „Number 19, 1948″, jest najdroższym obrazem Pollocka jedynie na rynku aukcyjnym. W roku 2006 bowiem, praca artysty pt. „No.5” została sprzedana podczas transakcji prywatnej za 140 milionów dolarów.

Jackson Pollock, oprócz tego, że był wizjonerem i szalenie utalentowanym artystą, cierpiał na chorobę alkoholową. W wyniku zaawansowanego nałogu, zginął w wypadku samochodowym w roku 1956 roku. Śmierć artysty była zdecydowanie przedwczesna – gdyby nie tragiczny w skutkach wypadek, kto wie, z jakimi rekordami aukcyjnymi mielibyśmy dziś do czynienia?

Źródło: Christie’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. Jackson Pollock, ”Number 19, 1948″, Christie’s

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017