szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Słynne portfolio Warhola wystawione na aukcję

17.05.2013

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie, Świat

Herritage Auctions – ponad 200 znakomitych prac po raz pierwszy stanie się przedmiotem licytacji.

250 tysięcy dolarów to cena, którą mogą osiągnąć screen printy Andiego Warhola za kolekcję z 1983 roku, zatytułowaną Endengered Species. Portfolio, składające się z dziesięciu print screenów, otworzy 22 maja Modern and Contemporary Art Signature, aukcję organizowaną przez Herritage w Dallas, w Teksasie.

Podpisane i opatrzone datą prace będą stanowi jeden przedmiot aukcji. Inne przedmioty aukcji mistrza pop-artu to, między innymi: kolekcja Ads, 1985, (200,000 dolarów+), Liz, 1967 (5,000 dolarów+) oraz Teddy Roosevelt (12,000 dolarów+).

Nie tylko pop-art

Obok prac Warhola na aukcji będzie można licytować po raz pierwszy wiele wyśmienitych dzieł sztuki, zarówno obrazów, rzeźb jak i fotografii. Na aukcji pojawią się takie nazwiska jak: Ruscha, Lichtenstein oraz Picasso.

Ed Ruscha użył prochu strzelniczego do namalowania obrazu na papierze, zatytułowanego Rustic Pines. Jego szacowana cena to aż 150 tysięcy dolarów. Double Standards, 1969, to kolejny obraz tego malarza wystawiony na aukcji, a jego szacowana cena to ponad 40 tysięcy dolarów.

#43 (1964) – to tytuł obrazu, który znalazł się na okładce katalogu majowej aukcji. Jego autorem jest Karl Benjamin, amerykański abstrakcjonista, który zmarł w zeszłym roku. Szacowana cena obrazu to nie mniej niż 25 tysięcy dolarów. Jego pracy będzie towarzyszyć screen print Roya Lichtenstein’a, Forms in Space, 1985, zainspirowany amerykańską flagą. Jego szacowana cena to ponad 30 tysięcy dolarów.

Robert Longo i jego Strong in Love, 1986, (50,000 dolarów+) otwiera licytację rzeźb, do której należy waza Picassa – Vase deux anses hautes (1953), której szacowana cena to ponad 30 tysięcy dolarów.

Kobaltowy żyrandol

Dale Chihuly to jeden z niewielu reprezentantów sztuki współczesnej wystawionych na aukcji. Jego kobaltowy żyrandol, (Cobalt Chandelier, 2003), mierzący ponad 2 metry niewątpliwie będzie ozdobą aukcji i celem niejednego kolektora.

Na to niezwykłe dzieło sztuki składają się setki ręcznie wydmuchiwanych przez artystę szklanych elementów, które są oświetlane od środka przez neonowy rdzeń. Szacuje się, że cena żyrandola może osiągnąć nawet 80 tysięcy dolarów.

Ciekawostką może być fakt, iż Cobalt Chandelier należał niegdyś do Allena Stanforda, amerykańskiego finansisty, który odsiaduje obecnie wyrok 110 lat więzienia za defraudację.

Źródło i fot.  Herritage Auctions

Oprac. Paulina Jaszewska

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017