szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

14 nieznanych akwarel Dalego idzie pod młotek

20.05.2013

Aukcje, Świat

Czternaście oryginalnych akwarel Salvadora Dalego przedstawiających owoce, pójdzie pod młotek podczas aukcji sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej, organizowanej 18 czerwca w londyńskim domu Bonhams.

Co najbardziej intrygujące, dzieła zostaną zaprezentowane po raz pierwszy od momentu ich powstania. Akwarele namalowane w 1969 roku, od zawsze znajdowały się w rękach prywatnych. Każda z nich, wyceniana jest wstępnie na od 4 do 7 tysięcy funtów, co w ogólnym podsumowaniu ma przynieść wynik oscylujący wokół 1 miliona funtów.

Salvador Dali uznawany jest za jedną z najbardziej egzotycznych postaci pośród nurtu surrealistycznego. „Ja jestem surrealizmem” – zwykł mawiać malarz.

Niezwykła seria czternastu obrazów jest kolejną odsłoną jego nadzwyczajnych, fantastycznych wizji. Artysta namalował dzieła nawiązujące do tradycyjnych XIX – wiecznych botanicznych litografii. Akwarele mają przypominać książkowe ryciny, jakie możemy oglądać w atlasach botanicznych.

Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się obrazom, dostrzeżemy znacznie więcej, niż tylko rośliny. Akwarele Dalego nasuwają skojarzenia związane z bajkową i jednocześnie niepokojącą twórczością słynnych braci Chapman, dwójką brytyjskich artystów, którzy od ponad 30 lat wcielają w życie swoje nowatorskie projekty.

Dzieła hiszpańskiego malarza to czysta antropomorfizacja – owoce i kwiaty żyją, chodzą, mówią. Na jednej z akwarel gałązka drzewka śliwkowego zdaje się być biegnącym mężczyzną, na innej, grejpfrut jest kusicielską seksbombą.

William O’Reilly, dyrektor działu sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej uważa, że kompozycje te, wspaniale ilustrują artystyczną duszę Salvadora Dalego i jego niezwykłą definicję rzeczywistości.

Nagle zwykłe botaniczne ryciny, zaczynają żyć. Tradycyjne obrazy, jakie oglądaliśmy w szkolnych podręcznikach, raptem nabierają nowego blasku – dostrzegamy na nich zakapturzone postacie, budzące grozę smoki, dobre wróżki i leśne skrzaty. Salvador Dali zdaje się bawić sztuką, nabijać z nudnych naukowych ilustracji.

Podobne zabiegi nie powinny jednak dziwić. Jak powiedział niegdyś sam artysta: „Widzę ludzkie postacie w drzewach i zwierzętach, zaś zwierzęta i rośliny potrafię dostrzec w człowieku. Moja sztuka zdaje się być jedną wielką metamorfozą”.

Źródło: ArtDaily

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. Salvador Dalí (1904-1989), Fruits troué, Bonhams

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów