szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Rysunek Gustava Klimta uświetni Tydzień Sztuki w Londynie

21.05.2013

Ciekawostki

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Rysunek autorstwa Gustava Klimta ma uświetnić czerwcowy Tydzień Sztuki w Londynie. Zdaniem historyków sztuki, dzieło zatytułowane „Annerl”, przedstawiające małą dziewczynkę, jest portretem zmarłej siostry Klimta, Anny.

Uważa się, że rysunek został sporządzony w oparciu o fotografię dziewczynki i jest jednym z motywów sufitowych malowideł zatytułowanych „Taniec”, jakie można oglądać w głównej sali Teatru Miejskiego w Karlowych Warach. Rysunek odnaleziony w 1940 roku, będzie częścią wystawy na londyńskim Tygodniu Sztuki.

Rodzice Klimta, wraz z dziećmi – Gustavem oraz jego czterema siostrami i dwoma braćmi, mieszkali w Baumgarten, na przedmieściach Wiednia. Rok 1873 przyniósł niespodziewany kryzys gospodarczy, spowodowany krachem na wiedeńskiej giełdzie. Wydarzenie to wpędziło rodzinę Klimtów w ubóstwo, zaś rok później, w wieku pięciu lat, zmarła siostra Gustava, Anna.

Śmierć dziewczynki, doprowadziła matkę Klimta do załamania nerwowego. Klara, starsza siostra artysty, również miała skłonności depresyjne. Zatem Klimt, nie będąc nigdy żonaty, całe swoje życie spędził w towarzystwie niezwykle neurotycznych kobiet – matki i dwóch, również niezamężnych sióstr.

Jak spekulują dzisiejsi naukowcy, życie rodzinne Klimta, mogło mieć silny wpływ nie tylko na jego los, ale także na twórczość. Niewykluczone, że artysta, od małego otoczony kobietami, wybrał właśnie postacie kobiecie, jako główny temat swoich prac.

Emanuel von Baeyer, sprzedawca rysunku przedstawiającego Annę, wystawi dzieło na widok publiczny po raz pierwszy w historii. Jak zapowiadają organizatorzy londyńskiego Tygodnia Sztuki, będzie to wydarzenie niezwykle ekscytujące.

Podczas tegorocznego London Art Week, który trwać ma od 28 czerwca do 5 lipca 2013 roku, publiczność będzie mogła zobaczyć jedne z najważniejszych światowych dzieł, poczynając od rysunków, idąc przez malarstwo, a kończąc na rzeźbie. A wszystko to w przedziale czasowym od I wieku p.n.e. aż po wiek XX.

Rysunek Gustava Klimta będzie zatem jednym z wielu dzieł, które przyciągnie uwagę międzynarodowych kolekcjonerów. Co jeszcze zaoferują nam londyńskie targi? Obiecujemy śledzić na bieżąco!

Źródło: ArtDaily

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. Gustav Klimt, „Annerl”, London Art Week

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.