szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Leonora Carrington – ikona surrealistycznego stylu na aukcji w Christie’s

27.05.2013

Aukcje, Świat

29 maja rozpocznie się dwudniowa aukcja w Christie’s w Nowym Jorku, na której pod młotek pójdą prace artystów sztuki współczesnej z Ameryki Łacińskiej.

Wśród ponad 300 dzieł wystawionych na aukcji, znajdą się prace takich artystów jak: Leonora Carrington, Fernando Botero, Diego Rivera, Matta, Wilfredo Lam, Alfredo Ramos Martinez oraz Alfredo Volpi.

Przedmiotem dużego zainteresowania podczas aukcji może być obraz „Neighborly Advice”, brytyjskiej artystki surrealistycznej Leonory Carrington, która większość swojego życia spędziła w Meksyku. 25 maja minęła druga rocznica śmierci tej wybitnej artystki.

Życie Leonory to niezwykle barwna i wciągająca historia. Ta nazywana przez niektórych skandalistka za życia nie tylko tworzyła interesujące surrealistyczne obrazy, ale również była autorką wielu książek. Artystka, znana ze swoich niekonwencjonalnych zachowań, a niekiedy nawet buntowniczych, już w latach młodzieńczych sprawiała wiele kłopotów. Zanim trafiła do Akademii Sztuk we Florencji, została wyrzucona z dwóch szkół. Następnie studiowała malarstwo w Londynie. W 1937 roku związała się z Maxem Ernestem, z którym prowadziła dość burzliwy związek. Po wybuchu wojny, drogi kochanków się rozeszły, a Leonora przypłaciła rozłąkę zdrowiem i pobytem w szpitalu psychiatrycznym. Następnie artystka udała się do Lizbony i z pomocą Renato Leduca, meksykańskiego ambasadora, który zaaranżował z nią ślub, udało jej się wyjechać do Meksyku. Krótko po rozstaniu z Leducem, w 1943 roku, Leonora poślubiła węgierskiego fotografa Edwarda Weisza.

„Neigborly Advice” został namalowany w 1947 roku, kiedy artystka przebywała już w Meksyku. Rok 1947 był rokiem przełomowym dla artystki – w 1946 roku urodziła pierwszego syna Gabriela, a następnie w 1948 kolejnego – Pabla. Wychowywanie dziecka jak i bycie w stanie błogosławionym nie przeszkodziło artystce w stworzeniu tego znakomitego dzieła. „Neighborly Advice”, który zachwyca barwą i delikatnością, został wystawiony w Nowym Jorku w galerii Pierre Matisse w 1948 roku.

W 1947 roku artystka namalowała również „Crookhey Hall” oraz „The Old Maids”. Artystka lubiła powielać wzory i postacie, dlatego też łatwo w jej obrazach doszukać się wielu cech wspólnych. Godnym zainteresowania dziełem jest inny obraz artystki, namalowany w 1945 roku – „The House Opposite’’. To niezwykłe dzieło, ukazujące wiele różnorakich scen i wątków, ma w sobie coś magicznego – białe postacie przypominające duchy, ubrane w eleganckie szaty, mogą być wizjami zaczerpniętymi ze świata snów, wyobraźni, jak również i strachu.

Oprócz „Neighborly Advice” na aukcji w Christie’s będzie można licytować również inne prace artystki. Szacowana cena „Neighborly Advice” to 200-300 tysięcy dolarów.

Oprac. Paulina Jaszewska

Źródlo: artdaily.com

Fot: Leonora Carrington, „Neighborly Advice”, 1947

Źródło fot: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.