szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Od impresjonizmu po surrealizm, czyli czerwcowa aukcja w Christie’s

31.05.2013

Aukcje, Świat

Sztuka współczesna i impresjonistyczna zostanie wylicytowana na aukcji w londyńskim Christie’s zaplanowanej na 18 czerwca. Przedmiotami aukcji będą 44 dzieła sztuki od wczesnego impresjonizmu po późny surrealizm. Aukcji będzie przewodniczył obraz rosyjskiego mistrza abstrakcjonizmu Wasilija Kandinskiego „Studie zu Improvisation 3”, 1909, którego cena może wynieść nawet 24 miliony dolarów.

Bez wątpienia aukcja sztuki współczesnej i impresjonistycznej w nowojorskim Christie’s z początku maja wyznaczyła nowe trendy inwestowania w sztukę – ze swoją niebotyczną kwotą 495 milionów dolarów przeszła najśmielsze oczekiwania. Być może czerwcowa aukcja w Christie’s nie powtórzy tego spektakularnego sukcesu, ale z pewnością ma duże szanse na powodzenie. Wśród aukcji znajdą się prace takich mistrzów jak: Pablo Picasso, Salvador Dali, Joan Miró, Claude Monet, Rene Magritte, Henry Moore, Degas, Modigliani, Paul Signac oraz wielu innych.

Niezwykle kolorowy obraz Kandinskiego „Studie zu Improvisation 3” to jeden z kilku obrazów z serii „Improwizacje”, które były pierwszymi próbami wejścia artysty w świat abstrakcjonizmu i które poprzez kolorowe, niezależne od siebie formy prowadziły do zrozumienia świata zewnętrznego. Powtarzającym się motywem w pracach artysty jest jeździec na koniu, który również pojawa się w „Studie zu Improvisation”. Jeździec, niekiedy postrzegany jako swoisty symbol osobistej odysei artysty, prowadzi go w niezmierzony świat abstrakcji zwiastując koniec ery materialistycznej.

Po raz pierwszy w historii na czerwcowej aukcji pojawi się obraz Joana Miró zatytułowany „La tige de la fleur rouge pousse vers la lune”, 1952. Artysta już za życia został okrzyknięty jednym z mistrzów surrealizmu. Jego nieskomplikowane formy przypominają czasem dziecięce obrazy, w których niekiedy pojawia się silna gestykulacja obiektów i formy. Szacuje się, że obraz Miró może osiągnąć cenę nawet 10 milionów dolarów. Taką samą kwotę może również osiągnąć obraz Amedeo Modigliani z 1916 roku zatytułowany „Paul Guillaume”.

Prace Pabla Picasso od zawsze cieszą się dużym powodzeniem i tak zapewne będzie i tym razem – podczas aukcji w Christie’s zostanie wystawiony jeden z portretów partnerki artysty Jacqueline Roque, zatytułowany „Femme assise dans un fauteuil” z 1960 roku. Jego szacowana cena to 6-9 milionów dolarów.

Z pewnością czerwcową aukcję uświetni dzieło mistrza surrealizmu – Salvadora Dali zatytułowane „Cristo del Vallés”, którego cena może osiągnąć niemal 4 miliony dolarów.

Czy czerwcowa aukcja sztuki współczesnej i impresjonizmu powtórzy sukces majowej aukcji w nowojorskim Christie’s? Na tą odpowiedź musimy jeszcze trochę poczekać.

 Oprac. Paulina Jaszewska

Źródło: artdaily

Fot: Wasilij Kandinski, „Studie zu Impovisation 3”, 1909, źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.