szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Le Palais Contarini” Moneta na aukcji w Sotheby’s

04.06.2013

Aukcje, Świat

Poradnik o rynku sztuki

Dom aukcyjny Sotheby’s ogłosił, że 16 czerwca tego roku, pod młotek pójdzie wspaniałe dzieło Claude’a Moneta przedstawiające jeden z weneckich zabytków, Pałac Contarini. Jak zapowiadają organizatorzy licytacji, dzieło Moneta będzie niezaprzeczalną gwiazdą wiosenno-letnich sprzedaży londyńskiego Sotheby’s. Wysokość sprzedaży  „Le Palais Contarini” prognozuje się na poziomie 15- 20 milionów funtów.

Dzieło zostało namalowane przez Claude’a Moneta podczas jego trzymiesięcznego pobytu w Wenecji  jesienią, 1908 roku. Co ciekawe, właśnie wówczas w słynnym mieście zakochanych, odbyło się jedno z pierwszych Biennale sztuki.

Jak można przeczytać w katalogu aukcyjnym Sotheby’s, Monet przybył do Wenecji wraz z żoną, Alice. Oboje byli zachwyceni miastem.  Moneta oczarowywało światło, igrające w wszechobecnej wodzie i pośród koronkowych krużganków kamienic. Malarz miał pisać do swojego przyjaciela Gustava Geffroy’a”

„Nigdzie nie ma tak niezwykłego światła… jest tak piękne! Spędzam wspaniale czas. To miasto przypomniało mi, że kiedyś byłem młody”.

Zagraniczne pobyty zawsze działały na Moneta niezwykle inspirująco. Podobnie jak w podróży, jaką odbył w 1880 roku, malarz i tym razem, stworzył szereg nowych, wspaniałych płócien. Tylko w przeciągu dwóch miesięcy Monet namalował aż 37 dzieł. Każde z nich było swoistym hołdem złożonym wspaniałemu weneckiemu światłu, błądzącemu po urokliwych budynkach i kanałach.

Wszystkie obrazy, które artysta namalował podczas weneckich wojaży, zostały wystawione po raz pierwszy w roku 1912, w paryskiej galerii Bernheim-Jeune. Stało się to już po śmierci żony Moneta, Alice.

Kilka lat po wystawie w Paryżu, obraz ukazujący widok na Pałac Contarini, nabył niemiecki biznesmen, Adolf Lewisohn. Niezwykłe bogactwo mężczyzny, pozwoliło mu również na zakup innych dzieł, m.in. pędzla van Gogha czy Gauguina. Dzieło namalowane przez Moneta pozostało w rodzinie Lewisohnów aż do roku 1996, kiedy to zostało sprzedane w domu aukcyjnym Christie’s za nieco ponad 4 miliony dolarów.

Zdaniem wielu, „Le Palais Contarini” prezentuje szczyt artystycznego kunsztu Moneta. Miks kolorów tworzy niezwykłą atmosferę płótna: jasny, renesansowy pałac odbija się w kobaltowo-niebieskiej wodzie, zdającej się lekko falować. Jak pisał niegdyś o dziele Octave Mirbeau, francuski pisarz, dramaturg i krytyk sztuki, dzięki osobliwej ferii barw, widz ma wrażenie, że patrzy nie na obraz, lecz na szklany witraż.

Jak skomentowała Helena Newman, kierownik działu impresjonizmu i sztuki współczesnej Sotheby’s, Wenecja i Monet byli dla siebie stworzeni. Dzięki oszałamiającej palecie kolorystycznej oraz współczesnej estetyce, dzieło przedstawiające Pałac Contarini przechodzi do historii jako ponadczasowe i jedyne w swoim rodzaju.

Źródło: Sotheby’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. Claude Monet,  „Le Palais Contarini”, Sotheby’s

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.