szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Cztery pory roku” Alfonsa Muchy idą pod młotek

07.06.2013

Aukcje

Poradnik o rynku sztuki

14 czerwca nowojorski dom aukcyjny Bonhams, zaprezentuje prywatną kolekcję litografii słynnego czeskiego artysty, Alfonsa Muchy. Kolekcjonerzy będą mieli okazję wziąć udział w licytacji ponad 20 dzieł, reprezentujących nurt secesyjny.

Najważniejszą częścią kolekcji, będzie zbiór litografii przedstawiających cztery pory roku. Alfons Mucha słynął z tworzenia tzw. panneaux décoratifs, czyli serii obrazów drukowanych na jedwabiu. Dzieła składające się z kilku grafik oscylujących wokół jednego tematu przewodniego, np. pór roku czy konkretnych motywów kwiatowych, były przeznaczone głównie dla kolekcjonerów.

Tym razem pod młotek pójdą m.in. „Cztery pory roku”, jakie artysta stworzył w roku 1896. Dzieła na papierze japońskim, zostały wydrukowane w Paryżu, po czym osobno oprawione. Jak komentują specjaliści, Mucha jak zwykle prezentuje każdy sezon w odmiennym stylu – niewinna wiosna, parne lato, pełna owoców jesień i mroźna zima. Estymacja zbioru litografii, waha się w przedziale od 60 do 80 tysięcy dolarów.

Dom aukcyjny Bonhams, skupił się przede wszystkim na promocji wyżej opisanych dzieł, bowiem należą do grupy najpopularniejszych i wysoko rozpoznawalnych paneli dekoracyjnych artysty. Jak komentuje jednak Beth Vilinsky, specjalista działu Sztuk Dekoracyjnych nowojorskiego Bonhams, na kolekcjonerów czeka również szereg innych, fascynujących – choć nie tak cennych – litografii.

Pod młotek pójdą bowiem m.in. „Taniec” oraz „Muzyka”, pochodzące z serii „Sztuka”. Zobaczymy również piękną „Damę w kameliach”, a także szereg litografii reklamowych. Cena większości dzieł oscyluje w granicach od 3 do 8 tysięcy dolarów. Oprócz „Czterech pór roku”, najdroższym obiektem na aukcji będzie litografia z 1897 roku, zatytułowana „Monaco-Monte-Carlo”, której estymacja waha się w przedziale od 8 do 12 tysięcy dolarów.

Alfons Maria Mucha był jednym z czołowych przedstawicieli secesji i fin de siècle’u. Jego twórczość łączy w sobie zarówno tradycje bizantyjskie, jak i współczesne. Oprócz malowania dekoracji i plakatów oraz projektowania zaproszeń, Mucha tworzył także projekty graficzne na zamówienie. Były to m.in. plakaty reklamowe, kalendarze, karty dań, okładki czy tytuły czasopism.

Największa kolekcja prac artysty należy do słynnego tenisisty Ivana Lendla. Imponujący zbiór, obejmuje ponad 150 plakatów, pochodzących ze wszystkich okresów twórczości artysty – zarówno paryskiego i amerykańskiego, jak i czeskiego. Przypomnijmy, że tę unikatową kolekcję można oglądać do 31 lipca 2013 roku w praskim Miejskim Domu Reprezentacyjnym.

Jak skomentował niegdyś nowojorski marszand, Jack Rennert, który na co dzień jest odpowiedzialny za budowanie kolekcji Lendla, od swojego pracodawcy dostał bardzo proste zadanie – wyśledzić każdy plakat Muchy, jaki pojawi się na światowym rynku aukcyjnym. Szalenie ciekawi zatem, czy Ivan Lendl pokusi się o wzięcie udziału również i w tej aukcji.

Źródło: ArtDaily, Bonhams

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. Bonhams

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.