szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Pejzaż Hodlera sprzedany za ponad 8 mln dolarów na aukcji w Sotheby’s

07.06.2013

Rekordy aukcyjne

Na wtorkowej aukcji sztuki szwajcarskiej w Sotheby’s w Zurychu prym wiódł Ferdinand Hodler, uznany szwajcarski malarz secesyjny, którego niezwykły pejzaż osiągnął niebagatelną kwotę niemal 8,5 miliona dolarów (8,005,000 CHF). Jego wcześniejsza estymacja wynosiła niecałe 4,78 milionów dolarów (4,500,000 CHF). Całkowita kwota aukcji to ponad 13 milionów dolarów.

Dzieło Ferdinanda Hodlera jest zatytułowane „Montana Landscapes with Becs de Bosson and Vallon de Rechy” i po raz pierwszy zostało wystawione na aukcję. Malarz namalował pejzaż na przełomie sierpnia i września 1915 roku. To mistrzowskie dzieło sztuki ukazuje śmiałość i liryczność formy, jaka przejawia się w obrazach malowanych pod koniec życia artysty. Pejzaż artysty był pokazywany na prestiżowych wystawach między innymi w Stanach Zjednoczonych oraz w Japonii.

Dużym zainteresowaniem podczas aukcji w szwajcarskim Sotheby’s były prace Felixa Vallottona. Jego obraz z 1922 roku, zatytułowany „Le Bouquet”, osiągnął cenę ponad 557 tysięcy franków szwajcarskich ($586, 103). Artysta malował głównie portrety, realistyczne motywy, martwą naturę oraz pejzaże. Styl „Le Bouquet” zachowuje wszystkie formy, jakimi wyróżniały się dzieła artysty – obraz przedstawia realistyczny portret kobiety, która układa bukiet kwiatów; na obrazie widnieje również pejzaż wiszący na ścianie. Idealnie dobrana kolorystyka obrazu podkreśla mistrzowski sens kompozycji artysty.

Wysoką cenę osiągnął również inny obraz Vallottona z 1914 roku zatytułowany „Les Javelles” – jest to niezwykły pejzaż jesienny, za który zapłacono ponad 295 tysięcy dolarów (281,000 CHF). Kolejne dzieło artysty – „Baigneuse Blonde marchant dans l’eau”, 1910, zostało sprzedane za ponad 105 tysięcy dolarów (100,000 CHF).

Dzieło „Stilleben Mit Zitronen”, przedstawiające martwą naturę z cytrynami, której twórcą jest Cuno Amiet, osiągnęło cenę ponad 470 tysięcy dolarów (449,000 CHF). Natomiast pejzaż artysty z 1925 roku zatytułowany„Aerelandschaft” kupiono za 194 tysięce dolarów (185,000 CHF).

Inny popularny pejzaż sprzedany na aukcji to zimowa sceneria, namalowana przez Giovanniego Giacometti w 1927 roku – „Winterlandschaft Bei Maloja został sprzedany za 434 tysiące dolarów (413,000 CHF).

Oprac. Paulina Jaszewska

Źródło: artdaily

Fot. Ferdinand Hodler, „Montanalandschaft mit Becs de Bosson und Vallon de Réchy”, 1915

Źródło fot: ArtDaily

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.