szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja sztuki marynistycznej w nowojorskim Bonhams

10.06.2013

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie

Poradnik o rynku sztuki

5 czerwca w nowojorskim domu aukcyjnym Bonhams, odbyła się licytacja płócien marynistycznych oraz rzemiosła artystycznego. Niezaprzeczalną gwiazdą aukcji była doskonała kompozycja Williama Bradforda pt. „Nagroda Odena Goeleta dla jachtów typu slup z Gracie na prowadzeniu”, którą sprzedano za 68,500 dolarów.

Obraz przedstawia wydarzenie, które miało miejsce w stanie Rhode Island, w roku 1883. Właśnie wtedy odbył się coroczny wyścig Cup Goelet, organizowany przez nowojorski Yacht Club. Komisja zawsze przyznawała dwa trofea – jedno trafiało do zawodników pływających na szkunerach, drugie natomiast, do załogi jachtów typu slup. Bradford postanowił uwiecznić na płótnie zwycięstwo jachtu Gracie, należącego do drugiej z wyżej wspomnianych grup.

Zainteresowanie dziełem było bardzo duże – w licytacji udział wzięli kolekcjonerzy z całego świata. Najwięcej oferentów pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Odnotowano również liczne oferty napływające z Wielkiej Brytanii, Ameryki Południowej, Rosji oraz Azji. Licytacje telefoniczne okazały się być zatem hitem przeprowadzonej aukcji.

Jak podali organizatorzy przedsięwzięcia, najlepsze wyniki sprzedażowe dotyczyły sektora malarstwa amerykańskiego oraz brytyjskiego. Oprócz świetnie sprzedanej pracy Williama Bradforda, wysokie ceny osiągnęły również dwa dzieła pędzla Jamesa Butterswortha.

Pierwszy obraz pt. „Holowanie amerykańskiego statku” został sprzedany za 62,500 dolarów, drugi natomiast, zatytułowany „Transport do Palermo poprzez Morze Śródziemne” uzyskał wynik 52,500 dolarów. Narzekać nie można również na sprzedaż dzieła Montague Dawsona. Spokojna, nastrojowa kompozycja pt. „Morze” została sprzedana za 50 tysięcy dolarów.

Autor najdroższego dzieła na aukcji, William Bradford, uznawany jest za jednego z czołowych amerykańskich malarzy romantycznych. Wiodącym tematem obrazów artysty były żaglowce oraz sceneria arktyczna. Oprócz malarstwa, Bradforda pasjonowały także fotografia i podróże.

James Edward Buttersworth natomiast, był angielskim malarzem marynistą. Posługując się techniką olejną, malował dzieła o tematyce morskiej. Oprócz żaglowców, jachtów czy kliprów, Buttersworth przedstawiał również sceny z regat. Malarz przykładał wielką wagę do szczegółowości swoich prac, przez co posiadają one wysoką wartość historyczną.

Tegoroczną aukcję sztuki marynistycznej domu aukcyjnego Bonhams, bez wątpienia można zaliczyć do udanych. Kolejna, już w styczniu 2014 roku.

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot.  „Nagroda Odena Goeleta dla jachtów typu slup z Gracie na prowadzeniu”, William Bradford, Bonhams

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

5 komentarzy do “Aukcja sztuki marynistycznej w nowojorskim Bonhams”

 1. urszula godlewicz

  witam serdecznie.chcialabym sprzedac na aukcji w usa,angli,holandi itp.stert olejny obraz malowany na plotnie .obraz przedstawia zaglowiec z brytyjska bandera.o wym.65-60cm.ze stara recznie wykonana pozlacana rama o wym 85-80cm,szerokosc ramy 10cm,grubosc 5cm.moj numer kontaktowy tel-0030-697-546-7977 lub emeail.pozdrawiam .ula ps,,prosze o kontakt z panstwewm

 2. urszula godlewicz

  witam serdecznie.pisze drugi raz,poniewaz zniknal mi komentarz ze zdjeciem.otoz moj obraz przedstawia zaglowiec na morzu.ten obraz dostalam od mojej mamy i nikt z nasz niezna jego histori ani tez ,histori zaglowca przedstawinoego na obrazie.dlugo szukam w internecie i znalazlam na ebay pocztowke z bardzo podobnym zaglowcem ….ship sailing 3d sea.otoz jest nie duza roznica,ale polorzenie zaglowca jego kolory tyl burty oraz maszty no i ta wyspa ktora jest tylko ciut blizej zaglowca a mewy sa bardziej przy zaglach a dziala ktore sa na burcie sa poprostu otwarte…mam obraz naprzeciwko mnie i jest naprawde widac lepiej jak na zdjeciu a wiec moge porownac,ze jest to ten statek ,ale opinia niestety nie nalezy do mnie tylko do panstwa.wysylam zdjecie pocztowki..oczywiscie opis wyzej wymieniony jest taki jak na postcarte..z pozdrowieniami. .ula

 3. urszula godlewicz

  postcard-vintage-3d sailing-ship-sea 001

 4. urszula godlewicz

  to tylko postcard vintague 3d sailing ship sea 001

 5. urszula godlewicz

  prosze mi odpowiedziec na pytanie dlaczego mi znikaja ,dzisiaj nowo napisane komentarze i zdjecia.pozdrawiam.ula

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.