szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Modern Master – wystawa prac Marca Chagalla w Tate Muzeum w Liverpoolu

10.06.2013

Magazyn

Ponad 70 prac wielkiego mistrza kubizmu zostanie pokazanych na wystawie w Tate Muzeum w Liverpoolu. Jest to największa od piętnastu lat wystawa artysty w Wielkiej Brytanii.

Na wystawie w Tate Liverpool, która rozpoczęła się 8 czerwca, można podziwiać prace Marca Chagalla z kluczowego dla niego okresu 1911-1922. Dzieła stworzone w tych latach ukazują trochę inne oblicze artysty – artysta jawi się jako marzyciel, wytaczający drogę do stylu awangardowego.

Wszystkie prace Chagalla, prezentowane na wystawie, pochodzą z prywatnych kolekcji oraz z galerii z całego świata. Nie zabrakło również siedmiu rzadko wystawianych murali, które artysta stworzył w 1920 roku na zlecenie Narodowego Teatru Żydowskiego w Moskwie. Prace zostały użyczone przez Państwową Galerię Tretyakov z Moskwy, do której obecnie należą.

Dzieła wielkiego mistrza są ułożone chronologicznie począwszy od wczesnych lat twórczości artysty – pierwsze w kolejności są prezentowane prace, które artysta stworzył w rodzinnym Witebsku oraz będąc już uczniem w szkole Mikołaja Roericha w Sankt Petersburgu. W 1910 roku artysta otrzymał stypendium i wyjechał do Francji. Z tego też okresu pochodzą kolejne dzieła Chagalla – na wystawie będzie można zobaczyć między innymi: „Half Past Three”, 1911 oraz „Paris Through the Window”, 1913.

W 1914 roku z powodu wybuchu I wojny światowej, Chagall był zmuszony opuścić Francję i wyjechać do Rosji, gdzie spędził osiem kolejnych lat swojego życia. W tym czasie powstały bardzo emocjonalne i czasem niezrozumiałe obrazy. Na wystawie będzie można podziwiać między innymi: „Anywhere out of the World”, 1915, „Promenade”, 1917-1918 oraz „The Poet Reclining” z 1915 roku, na którym artysta przedstawia siebie leżącego na trawie – w oddali znajduje się wiejska zagroda, zwierzęta oraz sosnowy las, a niebo spowite jest fioletem. Choć jest to dość sielankowy motyw, sam artysta przedstawia siebie jako postać u schyłku życia. Prawdopodobnie ma to związek z przeżyciami i refleksjami artysty w czasie wojny.

Wystawa – Chagall: Modern Art Master w Liverpoolu potrwa do 6 października 2013 roku.

Oprac. Paulina Jaszewska

Źrodło: ArtDaily

Fot: Marc Chagall, „The Poet Reclining”, 1915

Źródło fot: Tate

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów