szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Zapomniane dzieło Gaitonde sprzedane za ponad milion dolarów

14.06.2013

Aukcje, Świat

W środę na aukcji azjatyckiej sztuki współczesnej w Sotheby’s w Londynie sprzedano zapomniane już dzieło indyjskiego mistrza abstrakcjonizmu Vasudeo S. Gaitonde za 1,088 miliona dolarów.

W latach 60-tych dzieło „Painting No. 1” Gaitonde zostało kupione na aukcji w Nowy Jorku i od tamtej pory słuch po nim zaginął. Po ponad 50-ciu latach okazało się, że obraz był przechowywany na strychu przez wiele lat, a jego właściciele nawet nie przypuszczali, że może to być dzieło wybitnego mistrza z Indii. „Painting No. 1” jest pierwszym dziełem, jakie artysta stworzył w 1962 roku. Aktualnie inne dzieło artysty „Painting No. 4” z tego samego roku znajduje się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.

Środowa aukcja cieszyła się sporym powodzeniem wśród kolektorów, którzy przybyli do londyńskiego Sotheby’s nie tylko z Europy, ale również ze Stanów Zjednoczonych, krajów Dalekiego Wschodu oraz z Indii.

Aukcja obejmowała prace indyjskich oraz pakistańskich artystów sztuki współczesnej, takich jak między innymi: M.F. Husain, S.H. Raza, Bhupen Khakar oraz Francis Newton Souza, których dzieła cieszyły się niemałym powodzeniem wśród licytujących.

Na aukcji licytowano aż dziesięć dzieł M.F. Husaina, z których dwa osiągnęły jedne z wyższych cen aukcji – obraz „Jhoola” z 1961 sprzedano za równowartość ponad 370 tysięcy dolarów, a inne dzieło artysty z 1979 roku, przedstawiające trzy kobiety z instrumentami hinduskimi, sprzedano za równie wysoką cenę, czyli niemal 300 tysięcy dolarów.

Powodzeniem cieszył się również obraz zatytułowany „Air, Spead and Steam”, namalowany przez Bhupena Khakara w 1979 roku, który kupiono za 280 tysięcy dolarów.

Całkowita kwota wylicytowanych dzieł na aukcji w Sotheby’s to prawie 4 miliony dolarów.

Oprac. Paulina Jaszewska

Źródło: Art Daily

Fot: Gaitonde, „Painting No. 1”, 1962

Źródło fot: Art Market Monitor 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.