szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Le Grand Atelier du Midi, czyli od Cézanna po Matissa

18.06.2013

Magazyn

13 czerwca w Marsylii i Aix-En-Provence rozpoczęła się jedna z najbardziej prestiżowych wystaw w świecie sztuki tego roku – na Le Grand Atelier du Midi pokazano 200 prac sławnych artystów.

Marsylia to „Europejska Stolica Kultury” w 2013 roku, a wystawa Le Grand Atelier du Midi to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń całego programu kulturalnego, zaplanowanego na ten rok. Na wystawie, która odbywa się w dwóch miejscach – w Marsylii i Aix-en-Provence – można podziwiać wyjątkowe dzieła sztuki z okresu 1880-1960 między innymi takich mistrzów jak: Vincent Van Gogh, Paul Cézanne, Matisse oraz Bonnard.

„Od Cézanna po Matissa”

To podtytuł wystawy, która będzie miała miejsce w Musée Granet w Aix-en-Provence, a na niej obok Cézanna i Matissa będzie można podziwiać dzieła Picassa, Renoira oraz Signaca. Artyści ci często przebywali i tworzyli swoje dzieła właśnie na południu Francji. Wszystko zaczęło się od Renoira i Signaca i ich odkrycia Saint Tropez, które jeszcze wtedy było niczym niewyróżniającą się i mało znaną rybacką wioską. Wkrótce południowe wybrzeże Francji stało się ważnym ośrodkiem sztuki współczesnej, gdzie artyści wymieniali się swoimi doświadczeniami i dzielili poglądami. Matisse tworzył w Nicei, a Picasso posiadał swoje studia między innymi w Cannes i Mougins.

„Od Van Gogha po Bonnarda”

To podtytuł wystawy, którą będzie można podziwiać w Palais Longchamps w Marsylii. Wystawę rozpoczynają prace Van Gogha, który to tworzył w Arles pod koniec roku 1880. Ponadto, w Marsylii będzie można obejrzeć również dzieła stworzone przez Moneta, Bonnarda, Deraina, ale również inne dzieła Picassa, Signaca oraz Matissa.

Prace, wystawione w Marsylii, jak również w Aix-en-Provence ukazują często piękno słonecznego wybrzeża Francji oraz fascynację artystów światłem i kolorem. Le Grand Atelier du Midi potrwa do 13 października.

Oprac. Paulina Jaszewska

Źródło: mp2013.fr

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.