szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

165 mln dolarów, czyli jak Sotheby’s święci triumfy

21.06.2013

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie

Środowa aukcja sztuki współczesnej i impresjonizmu w londyńskim Sotheby’s przyniosła łącznie rekordową sumę ponad 165 milionów dolarów.

Jest to duży sukces Sotheby’s, zważywszy na to, iż w zeszłym roku kwota jaką uzyskano na aukcji to 117 milionów dolarów.

W Sotheby’s i można było licytować dzieła takich mistrzów jak Monet, Pablo Picasso, Kandinski, Henry Moore, Camille Claudel oraz wielu innych.

Rekordowa kwota aukcji to ponad 30 milionów dolarów, którą zapłacono za niezwykłe dzieło Moneta z 1908 roku zatytułowane „Le Palais Cantorini”, przedstawiające pałac nad cieśniną Canal Grande w Wenecji.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się dzieła sztuki z prywatnych kolekcji uznanych kolekcjonerów Branco Weissa – szwajcarskiego przedsiębiorcy oraz Stanleya J. Seegera.

Z kolekcji Weissa między innymi została sprzedana praca Kandinskiego zatytułowane „Ineinander” z 1928 roku, za które zapłacono ponad 2,5 miliona dolarów. Jest to nowy rekord artysty za jego dzieło wykonane na papierze. Inny obraz z kolekcji Weissa to praca Alexeja von Javlenskiego zatytułowana „Abstrakter Kopf: Tragik” z 1928 roku, na której widnieje twarz człowieka ułożona z geometrycznych kształtów. Dzieło to znajdowało się w kolekcji Weissa od 1978 roku, kiedy to kolekcjoner zakupił obraz na aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku za jedyne 21 tysięcy dolarów. W tym wypadku opłaciło się inwestować w sztukę – na środowej aukcji dzieło Javlenskiego zostało sprzedane za 1,8 miliona dolarów. Łączna kwota wylicytowanych prac z kolekcji Branco Weissa przekroczyła 24 miliony dolarów.

Spośród prac należących niegdyś do Stanleya Seegera wylicytowano między innymi dziesięć obrazów Pabla Picassa z różnych okresów począwszy od 1901 do 1971 roku. W 1901 roku, czyli na początku swojej twórczości malarskiej, Picasso namalował obraz „Femme Assise”, przedstawiający siedzącą kobietę odzianą w dość fantazyjny strój. I choć ciężko rozpoznać w obrazie Picassa, którego wszyscy znamy, „Femme Assise” znacznie przewyższyło swoją wcześniejszą estymację i ostatecznie zostało kupione za 2,6 miliona dolarów.

Triumfy na aukcji święcił jednak inny obraz mistrza wykonany białą kredką na czerwonym papierze zatytułowany „Étreinte” z 1971 roku przedstawiający kobietę i mężczyznę w miłosnym uniesieniu. Seeger zakupił dzieło Picassa na aukcji w Nowym Jorku w 2004 roku za 400 tysięcy dolarów, co wydaje się być małą sumą w porównaniu do 4,8 miliona dolarów, jakie zapłacono na tegorocznej aukcji w Sotheby’s. Całkowita kwota jaką uzyskano za obrazy Picassa to niecałe 10 milionów dolarów.

Wszystkie prace licytowane na aukcji cieszyły się dość dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów, licytujących z 33 różnych krajów. I choć 13 z 71 wystawionych prac, nie zostało sprzedanych, to jednak aukcję w Sotheby’s z pewnością trzeba zaliczyć do najbardziej udanych aukcji letniego sezonu.

Oprac. Paulina Jaszewska

Źródło: Sotheby’s

Fot: Monet, „Le Palais Cantorini”, 1928

Źródło fot. Blouinart

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017