szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Najnowocześniejsza biblioteka cyfrowa świata – Polona.pl

27.06.2013

Ciekawostki

Sklep rynekisztuka

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona (CBN Polona) udostępnia w postaci cyfrowej najważniejsze wydania tekstów literackich i naukowych, dokumentów historycznych, czasopisma, grafikę, fotografię, nuty oraz mapy. W ten sposób prezentuje dziedzictwo kulturalne Polski, jej wielowiekowe tradycje i dokonania, a jednocześnie pokazuje bogactwo zbiorów Biblioteki Narodowej. Poszukiwania ułatwia podział tekstów wg indeksów: autorów , tytułów, słów kluczowych oraz podział formalny.

Polona.pl to nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej. Pozwoli również prezentować zbiory innych instytucji kultury.

[vsw id=”0EeDykShMTU” source=”youtube” width=”650″ height=”450″ autoplay=”no”]

Technologie

Polona została zbudowana jako one-page application – do swojego działania nie wymaga przeładowania strony. Jako część większego systemu jest powiązana bezpośrednio z oprogramowaniem digitalizacyjnym Biblioteki Narodowej, które pozwoli skanować i udostępniać do kilkudziesięciu tysięcy skanów dziennie.

Nowe Cyfrowe Repozytorium Biblioteki Narodowej (czyli serwery, macierze dyskowe ale też wieczysty backup) będzie mogło w najbliższym czasie rozpocząć przyjmowanie zdigitalizowanych zbiorów wszystkich instytucji kultury, które nie chcą utrzymywać własnych repozytoriów. Portal Polony będzie też stale rozwijany. Nowe innowacyjne funkcjonalności pojawią się jeszcze w tym roku.

Pierwsza strona Polony to „cyfrowa pinakoteka”. Codziennie pokazywane są w niej najciekawsze obiekty i tematyczne kolekcje. Z tysięcy codziennie digitalizowanych w BN obiektów wybieramy perły, diamenty – i ciekawostki.

Biblioteka otwarta

Dział Polony zatytułowany„Biblioteka” – to rewolucja w prezentacji zasobów repozytoriów cyfrowych. Użytkownik widzi wszystkie obiekty, tak jakby znalazł się w wirtualnym magazynie wielkiej biblioteki. Przypomina to (podobnie jak pierwsza strona) „wall” serwisu społecznościowego (np. pinterest), zawartość jednakże pochodzi z zasobów Biblioteki Narodowej. Można rozpocząć od filtrowania lub szukać według własnego klucza. Decyzja należy do użytkownika.

polona_1

 Wygodne narzędzia do pracy ze zbiorami

  • Zoom porównywalny jedynie z Art Project by Google – pozwala oglądać obiekty wielkoformatowe i najdrobniejsze detale.
  • Zapisywanie obiektów w spersonalizowanej kolekcji „Moje Zbiory”.
  • Zakładki w obiektach pozwalające szybko wrócić do interesującego miejsca.
  • Wygodne tworzenie notatek powiązanych z punktami lub obszarami. Możliwość eksportu zapisków do Evernote’a.
  • Intuicyjne udostępnianie znalezionych obiektów znajomym, wzbogacone opcją integracji konta użytkownika z serwisami społecznościowymi.

Obecnie biblioteki prezentują cyfrowe reprodukcje swoich zbiorów, narzucają jednak liczne ograniczenia, nie pozwalają ściągać plików i korzystać z zasobów w wysokiej rozdzielczości. Polona kończy epokę „za lepsze skany trzeba zapłacić”. Udostępniamy skany najwyższej rozdzielczości oraz (dla wybranych obiektów) postaci zbiorcze w PDF-ach z warstwą tekstową.

Źródło: polona.pl/bn.org.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.