szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Ponad 19 mln dolarów za sztukę australijską

28.06.2013

Domy aukcyjne na świecie

Sprzedaż sztuki australijskiej w domu aukcyjnym w Bonhams w Sydney przyniosła ponad 19 milionów dolarów zysku.

Na aukcji zostało wystawionych 89 dzieł sztuki z prywatnej kolekcji Rega Grundy i jego żony Joy Chambers-Grundy. Całkowita kwota, jaką uzyskano na aukcji, to 19 milionów i 166 tysięcy dolarów. Bez wątpienia, jest to najbardziej wartościowa aukcja dzieł, pochodzących z jednej kolekcji, jaka kiedykolwiek miała miejsce w Australii. Poprzedni rekord należał do kolekcji dzieł Harolda E. Mertza, których cena aukcyjna wyniosła 15,9 milionów dolarów.

Najcenniejszym dziełem aukcji okazał się obraz Freda Williamsa zatytułowany „You Yangs Landscape 1” z 1963 roku, który został sprzedany za ponad 2 miliony i 287 tysięcy dolarów. Fred Williams jest nazywany nie tylko jednym z ważniejszych artystów australijskich, ale również uważa się go za jednego z najwybitniejszych pejzażystów XX wieku.

Prace, których ceny przewyższyły milion dolarów należą do innego wybitnego artysty australijskiego – Johna Bracka. Jego obraz zatytułowany „The New House” z 1953 roku, przedstawiający młode małżeństwo, został sprzedany za milion i 952 tysiące dolarów. Kolejnym dziełem artysty, sprzedanym za milion i 464 tysiące dolarów, jest płótno zatytułowane „The Breakfast Table” z 1958 roku.

Ponadto aukcję uświetniły też dzieła takich australijskich artystów jak między innymi Margaret Preston, Herbert Bardham, Narelle Jublin, Frank Hinder, Tony Ruckson, Weaver Hawkins i wielu innych.

Oprac. Paulina Jaszewska

Źródło: Bonhams

Fot: Fred Williams, You Yangs Landscapes 1

Żródło fot: Bonhams

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.