szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najwięksi artyści pop-artu na wystawie w Paryżu

02.07.2013

Magazyn

„Keith Haring & Friends” to tytuł wystawy  w paryskiej galerii Tagliatella, która już po raz drugi gości wybitne dzieła mistrza pop-artu Keitha Haringa.

Oprócz dzieł Haringa, na wystawie można obejrzeć prace innych wybitnych artystów współczesnych między innymi Warhola, Basquiat czy Scharfa.

radiant_baby

Keith Haring, „Radiant Baby”, 1990

Głównym celem wydarzenia jest przeniesienie widza w świat pop-artu Nowego Jorku z lat osiemdziesiątych i tym samym pokazanie cech wspólnych łączących Haringa z jego rówieśnikami.

Nie ma wątpliwości, że wielcy artyści pop-artu obdarzeni niekończącą się energią, zapałem i nienasyconą ciekawością, rozsławili nie tylko nurt pop-artu i street-artu w Nowym Jorku, ale również znaleźli wspólny łącznik pomiędzy popkulturą a sztuką współczesną.

„Sztuka jest dla wszystkich”

Keith Haring zarzucał współczesnym artystom ignorowanie społeczeństwa poprzez tworzenie sztuki tylko dla wybranych i był zdania, że sztuka powinna być dostępna dla zwykłych ludzi, a nie tylko dla wyższych sfer. W tym celu mistrz pop-artu używał wszelkich środków, by dotrzeć do jak najszerszej publiczności – malował między innymi grafitti na ścianach nowojorskiego metra – w myśl jego idei każdy ma prawo do sztuki.

haring-1

Keith Haring, „Ladderman”, 1985

W tym samym czasie, inni artyści, podążając za głównym założeniem Haringa, tworzyli unikatowe dzieła sztuki dostępne dla mas – Basquiat „podbijał” nowojorskie ulice pod pseudonimem „Samo”, a Scharf ozdabiał ściany Nowego Jorku psychodelicznymi postaciami. I to właśnie dzięki swoim akcjom oraz sztuce ulicznej podbili świat ówczesnej sztuki i od tamtej pory ich kariery malarskie nabrały tempa.

Zarówno Haring jak i Basquiat wzorowali się na twórczości Andy Warhola, nazywanego ojcem sztuki pop-artu.

Choć prace artystów na pierwszy rzut kojarzą się często z dziecinnością i naiwnością, to jednak posiadają o wiele głębszy sens i dążą do przekazania ważnych wiadomości właśnie poprzez trywialne i kolorowe symbole.

Haring, Scharf i Basquiat przez swoją sztukę przybliżają zwykłemu odbiorcy kwestie związane z religią, rasizmem, władzą i pieniędzmi ukazując je w sposób alegoryczny i abstrakcyjny. Prace mistrzów są pełne humoru i entuzjastycznego podejścia do życia, ale też wyrażają siłę i chęć zmiany na lepsze.

Choć twórczość Keitha Haringa była dość krótka (artysta zmarł w 1990 roku na AIDS), na trwale zapisała się w kulcie sztuki pop-artu i zyskała wielu zwolenników na całym świecie.

Wystawę „Keith Haring & Friends” można oglądać do 31 lipca oraz od 3 do 31 września 2013.

Oprac. Paulina Jaszewska

Źródło: djtfa-paris

Górna fot: Keith Haring, „Barking Dog”, 1990

Źródło fotografii: djtfa-paris

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.