szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Artpower.pl: Sezon letni w sztuce

02.07.2013

Magazyn

Ofertę na lato znajdziemy nie tylko w katalogach biur podróży. Letni sezon otwierają też artyści. Malują światłem, wędrowaniem, plenerami…

„Narysuj mi baranka” – to jedno z bardziej charakterystycznych zdań książki Mały Książę. Dorosły był zaskoczony prośbą, potem zniecierpliwiony. Uśmiech na twarzy Małego Księcia pojawił się dopiero wtedy, gdy zobaczył skrzynkę, a w niej schowany był baranek. Pomyślałam, że to trochę jak z malowaniem lata. Czasem dopiero wtedy, gdy nam się podpowie: tu jest coś więcej, to, co widzimy, zaczyna coraz bardziej ciekawić.

Do letnich spacerów zachęcają obrazy Marty Lipowskiej. Dziewczęta z kolorową piłką idą ścieżką. Może właśnie wracają do domu na ciasto z wiśniami i sok.  Obraz W słońcu przypomina nasze zabawy z dzieciństwa. Cieszyliśmy się latem, beztroską, każdą chwilą, niepodobną do poprzedniej. Jak jest teraz? Marta Lipowska zaprasza do podróżowania, wspominania, miłych sercu powrotów.

Inspiracją dla Julity Malinowskiej są podróże, obserwacje i notatki. Swoją drogą, czy w naszej wakacyjnej walizce, jest miejsce na notes i długopis? Najczęściej znajdziemy tam aparat fotograficzny, którym robi się potem setki zdjęć. Tymczasem mieć oczy szeroko otwarte i być dobrym obserwatorem, to prawdziwe urlopowe wyzwanie. Ktoś powie: po co ten wysiłek, w końcu podczas wakacji się odpoczywa! Ale o ileż ciekawiej będą wyglądać nasze albumy, gdy dołączymy do nich chociaż kilka zdań „dzienniczka z podróży”. Syntetyczne, oszczędne w środkach wyrazu prace plastyczne Malinowskiej, kierują widza ku czynnościom, wykonywanym przez postaci. Skoki do wody, spacer brzegiem morza, leżakowanie. Nie wiem, czy autorka ukrywa coś w pracach. Ja typuję prosty komunikat: latem, po prostu odpocznijmy!

I znów podróże, tym razem – Indie. Prace Agnieszki Kozień inspirowane architekturą i barwami regionu Rajasthan – Jodhpur, Jaipur, Jaisalmer. Inna kultura, płótna pełne jasnych, ciepłych tonacji, nie mają nic wspólnego z szarością i zgiełkiem aglomeracji miejskich. Świat jakby spokojniejszy, żyjący własnym rytmem. Warto go odwiedzić, zwłaszcza, że autorka prac otworzyła swoją twórczą drogę cyklem obrazów olejnych pt. Nastroje, uczucia i zdarzenia. To widać!

Co jest wyjątkowego w pracach, które na potrzeby tekstu, określiłam wspólnym mianem: sezon letni? Kolorystyka, środki wyrazu, tematyka. Jeśli nie wprost, to w sposób ukryty, zachęcają widza, by ucieszył się chwilą, rozkoszował słońcem, dostrzegał piękno pory roku i korzystał z tego, co niesie wolny czas.  Dajmy się ponieść sztuce tego lata!

Alicja Karłowska, artpower.pl

fot. (góra) Julita Malinowska, „Skok IV”, 18×44 cm, olej na płótnie, artpower.pl

Artykuł sponsorowany

Art Power

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.