szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Muzeum Narodowe w Krakowie prześwietla Siemiradzkiego

04.07.2013

Ciekawostki

Tak szczegółowych badań tak wielkiego obrazu jeszcze nie było w Muzeum Narodowym w Krakowie. W  lipcu bieżącego roku w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach będą prowadzone badania technologiczne obrazu Henryka Siemiradzkiego Pochodnie Nerona. Specjalistyczny sprzęt został przewieziony do Sukiennic z LANBOZ-u. Projekt badawczy poprzedza wielką,  monograficzną, międzynarodową wystawę prac Henryka Siemiradzkiego (1843–1902), która jest organizowana przez Państwową Galerię Trietiakowską w Moskwie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe w Warszawie.

 Projekt „Analiza warsztatu Henryka Siemiradzkiego na podstawie dzieł znajdujących się w zbiorach MNK i innych kolekcji” trwa już od ubiegłego roku.  Ma on na celu rozpoznanie warsztatu malarskiego artysty, materiałów jakich używał, palety, budowy technologicznej i technicznej oraz historii wytypowanych obrazów. Dotychczas przeanalizowano 19 olejnych prac artysty, a obecnie podjęte zostały działania określające technikę wykonania czołowego dzieła sławnego malarza.

W ramach badań wykonane zostaną fotografie całego obrazu w promieniowaniu analitycznym (rentgen,podczerwień, ultrafiolet), przeprowadzone analizy składu pierwiastkowego warstwy malarskiej nieinwazyjną metodą XRF oraz pobrane mikropróbki do badań innymi metodami, co pozwoli na określenie rodzaju pigmentów i innych materiałów użytych przez artystę w malowidle.

Ze względów technicznych oraz bezpieczeństwa, zdjęcia zostaną wykonane w czasie, gdy Galeria nie jest dostępna dla zwiedzających. Inne badania goście Muzeum będą mogli obserwować podczas zwiedzania. Analizy przeprowadzą pracownicy MNK  – Lanbozu (dr Anna Klisińska – Kopacz, mgr Piotr Frączek, mgr Michał Obarzanowski) i Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach (mgr Dominika Sarkowicz, mgr Marzena Sieklucka) we współpracy z naukowcami z innych instytucji: ASP w Krakowie oraz UJ. Koordynacja projektu: Dominika Sarkowicz.

O Henryku Siemiradzkim

Henryk Siemiradzki, Źródło: MNK

Henryk Siemiradzki, Źródło: MNK

W 2012 roku minęło 110 lat od śmierci Henryka Siemiradzkiego (1843 – 1902). Pod koniec XIX wieku był jednym z najsławniejszych polskich malarzy, znanym w Polsce i Europie,  ówczesnym celebrytą, odwiedzanym i przyjmowanym przez osobistości, uroczyście witanym w miastach, do których przybywał. Dziś, choć jego sława przygasła, to jego dzieła nadal są cenione, eksponowane w wielu muzeach i zbiorach prywatnych. Trafiają też na aukcje, osiągając wysokie ceny. Prace Siemiradzkiego najczęściej przedstawiają sceny z życia starożytnych Rzymian, historii Rzymu czy też z dziejów pierwszych chrześcijan, ilustracje antycznych mitów, sceny biblijne – wątki pojawiające się w twórczości wielu malarzy akademickich tworzących w II połowie XIX wieku. To Siemiradzki, jakiego znamy najlepiej. Jego obraz  „Pochodnie Nerona”scena palenia chrześcijan w ogrodach Neronawystawiany w wielu miastach Europy odniósł wielki sukces. Został m.in. nagrodzony złotym medalem na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1878 roku przynosząc artyście sławę. Autor miał wtedy 33 lata. W 1879 roku Siemiradzki ofiarowując „Pochodnie Nerona” polskiemu narodowi zapoczątkował zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie – najstarszego  z polskich muzeów narodowych.

Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.