szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

400-letnie dzieło El Greco sprzedane za 13 mln dolarów

05.07.2013

Rekordy aukcyjne, Świat

Ponad 13 milionów dolarów zapłacono za 400-letnie dzieło stworzone przez wybitnego mistrza El Greco w minioną środę na aukcji Old Masters w londyńskim Sotheby’s.

W licytacji wzięli udział kolekcjonerzy z 33 krajów, a całkowita kwota sprzedaży wyniosła ponad 53 miliony dolarów (35,048,000 mln funtów).

Oprócz hiszpańskiego mistrza na aukcji zostały wylicytowane dzieła takich 18-wiecznych mistrzów jak Claude-Joseph Vernet, Jan Starszy Brueghel, Giandomenico Tiepolo, Paulin-Jean Baptiste Guerin, Rachel Ruysch i wielu innych.

Claude-Joseph Vernet, Widok na Avignon, źródło fot: Sotheby’s

Dzieło El Greco, przedstawiające modlącego się świętego Dominika, jest jedną z najbardziej ekspresywnych prac mistrza i po raz pierwszy w historii zostało wystawione na licytacji. Początkowa estymacja dzieła wynosiła 4,5-7,5 milionów dolarów (3-5 mln funtów), ale zacięta rywalizacja kolekcjonerów doprowadziła do podbicia ceny i ostatecznie sprzedano obraz za równowartość 13 milionów i 876 tysięcy dolarów (9,154,500 mln funtów). To nie tylko najwyższa cena podczas wszystkich aukcji Old Masters w tym tygodniu, ale również nowy rekord dla hiszpańskiego mistrza.

Podczas licytacji sprzedano również inne dzieło El Greco przedstawiające Jezusa Chrystusa na krzyżu za ponad 5 milionów dolarów (3,442,500 mln funtów).

Ponad 40% wystawionych dzieł na środowej aukcji przewyższyło swoje wcześniejsze estymacje, a 7 prac przekroczyło milion funtów. Ustanowiono też 8 nowych rekordów aukcyjnych.

Rachel Ruysch, Martwa Natura, źródło fot: Sotheby’s

Oprócz „Świętego Dominika w modlitwie”, najwyższe rekordy należały między innymi do Verneta – za jego niezwykły obraz przedstawiający widok na Avignon zapłacono ponad 8 milionów dolarów (5,346,500 mln funtów); do Giandomenico Tiepolo – jego dzieło zatytułowane „The celebrated deeds of the Porto family of Vicenza” sprzedano za niemal 5 milionów dolarów (3,218,500 mln funtów) oraz do Rachel Ruysch – za jej martwą naturą zapłacono 2 i pół miliona dolarów (1,650,500 mln funtów).

 Oprac. Paulina Jaszewska

Źródło: Sotheby’s

Fot: El Greco, Saint Dominic in prayer, źródło: Sotheby’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.