szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Mistrzowie wiktoriańskiego i brytyjskiego malarstwa na aukcji w Christie’s

09.07.2013

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie

11 lipca w domu aukcyjnym Christie’s w Londynie odbędzie się aukcja ważnych wiktoriańskich oraz brytyjskich dzieł sztuki impresjonistycznej.

Na licytacji zostanie wystawionych ponad 120 dzieł sztuki takich wielkich mistrzów impresjonizmu jak Sargent, Munnings, Landseer, Sir John Everett Millais, Sir Edward Burne-Jones, Thomas Armstrong oraz wielu innych.

Szacuje się, że całkowita kwota ze sprzedaży dzieł może wynieść nawet 12 milionów funtów, a ceny poszczególnych prac wahają się od 3 tysięcy do 5 milionów funtów.

sir_john_everett_millais_pra_sisters_d5701815h

Sir John Everett Millais, Siostry, źródło: Christie’s

Najwyżej cenionym obrazem aukcji jest znakomite, niewidziane na rynku sztuki przez ponad 50 lat, dzieło Sir Edwarda Burne-Jones (1833-1898) zatytułowane „Love among the Ruins” z 1873 roku, którego cena aukcyjna może wynieść nawet 5 milionów funtów. Obraz przedstawia parę tulących się kochanków ukrywających się pośród ruin – ukazanie ruin jak i niebieska barwa sukni kobiety zdradza wpływ włoskich mistrzów na artystę. Dzieło to jest uważane za jedną z najlepszych ilustracji Burne-Jones stworzonej u szczytu jego malarskiej kariery.

Innym wyjątkowym obrazem aukcji jest portret trzech córek francuskiego impresjonisty Sir Johna Everetta Millais (1829-1896) zatytułowany „Siostry” – jest to bardzo realistyczne dzieło ukazujące piękno i wdzięk młodych dziewcząt. Millais był zdania, że sztuka powinna wychwalać piękno i tym samym służyć dekoracji, dlatego też artysta namalował to, co miało dla niego największe znaczenie i było niezaprzeczalnym symbolem piękna dla artysty, czyli jego córki. Szacowana cena portretu to 2-3 miliony funtów.

Kolejnym obrazem pędzla Millais jest „Portret Lady Campbell”, którego estymacja wynosi 400-600 tysięcy funtów.

BEATRYCZE

Dante Gabriel Rossetti, Beatrycze, źródło: Christie’s

Pozycją godną zauważenia jest niezwykłe dzieło Thomasa Armstronga przedstawiające kobietę oglądającą żółwia z 1873 roku szacowane na 150-250 tysięcy funtów oraz wyjątkowy portret Dantego Gabriela Rossettiego, przedstawiający portret Beatrycze, którego estymacja wynosi 15-25 tysięcy funtów. Obraz ten posłużył nie tylko jako ilustracja do Vita nuova Dantego Alighieri, ale również został stworzony, by złożyć hołd żonie Rossettiego – Elizabeth Siddal, która popełniła samobójstwo w 1862 roku.

Oprac. Paulina Jaszewska

Źródło: Christie’s

Fot: Sir Edward Coley Burne-Jones, Love among the Ruins (fragment), źródło: Christie’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.