szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zaginione dzieła Maksymiliana Gierymskiego poszukiwane

22.07.2013

Magazyn

W związku z przygotowaniami do wystawy twórczości Maksymiliana Gierymskiego (1846–1874) oraz badaniami związanymi z projektem „Gierymski” (finansowanymi ze środków Narodowego Centrum Nauki) Muzeum Narodowe w Krakowie poszukuje wszelkich informacji na temat prac malarskich i rysunkowych tego artysty oraz związanych z nim dokumentów (np. fotografii, pamiątek, listów itp.).

W ramach wspomnianego projektu prowadzone są również prace nad wydaniem katalogu dzieł wszystkich Gierymskiego. Istotna część prac badawczych polega na opracowaniu możliwie pełnej bazy danych na temat zaginionych dzieł artysty.

Muzeum Narodowe w Krakowie poszukuje informacji dotyczących dzieł Maksymiliana Gierymskiego utraconych w czasie II wojny światowej, jak również danych na temat prac, których miejsce przechowywania pozostaje nieznane. Wiele z tych dzieł zostało sprzedanych jeszcze za życia artysty i znajduje się prawdopodobnie w prywatnych kolekcjach zagranicznych, m.in. w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA oraz Ameryce Południowej. Do tej grupy prac zaliczane są m.in. obrazy: Powrót pana Tadeusza, Czerkiesi pędzący do ataku, Pojedynek Tarły z Poniatowskim, Wypadek w podróży, Kozacy w pochodzie idący przez miasteczko oraz Wiosna w małym miasteczku.

Najistotniejsze dzieła Gierymskiego należą dzisiaj do polskich muzeów, m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dwa niezwykle ważne dla twórczości artysty obrazy znajdują się w zbiorach zagranicznych: w Kunsthalle w Kilonii oraz w Oblastni Galerie w Libercu. Jednak kilkanaście dzieł artysty wciąż pozostaje na liście dzieł utraconych w wyniku działań wojennych 1939–1945. Internetowy katalog strat wojennych polskich bibliotek oraz dzieł sztuki z terenów znajdujących się w granicach Polski po 1945 roku dostępny jest na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: http://kolekcje.mkidn.gov.pl/katalog/podglad?ID=38890

Katalog ten zawiera również dane na temat utraconych w czasie II wojny światowej dzieł Maksymiliana Gierymskiego. W grupie tej znajdują się m.in. obrazy: Alarm w obozie powstańczym ze zbiorów przedwojennego Muzeum Śląskiego w Katowicach, Zima w małym miasteczku z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Wieczornica ukraińska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Pochód ułanów z kolekcji prywatnej.

fot. Maksymilian Gierymski, Zima w małym miasteczku, olej, płótno, 1872, fot. MNK, obraz zaginiony

W sprawie informacji na temat zaginionych dzieł Maksymiliana Gierymskiego prosimy o kontakt z kuratorem wystawy oraz kierownikiem projektu „Gierymski” dr Aleksandrą Krypczyk: e-mail: akrypczyk@muzeum.krakow.pl, tel.: 0048 12 43 35 431.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.