szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Cenne prace Zofii Stryjeńskiej wrócą do Polski

26.08.2013

Magazyn

Sześć drukowanych plansz autorstwa Zofii Stryjeńskiej przekazali Polsce państwo Dan i Louise Runion. Dzięki ofiarności dotychczasowych właścicieli prace artystki, nazywanej „księżniczką malarstwa polskiego”, trafią z USA do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zgodnie z wolą państwa Runion, plansze wzbogacą publiczne zbiory prac Stryjeńskiej i uzupełnią kolekcję Biblioteki Muzeum Narodowego w Krakowie. Decyzja ta nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ do tej pory żadna instytucja publiczna w Polsce nie posiadała kompletu plansz Stryjeńskiej.

Zofia Stryjeńska, Dziewczyna i myśliwy, ok. 1932, Źródło: MNK

Zofia Stryjeńska, Dziewczyna i myśliwy, ok. 1932, Źródło: MNK

Państwo Runion wywodzą się z wielopokoleniowej rodziny antykwariuszy ze stanu Maryland. Druki zakupili na aukcji w 2011 r. Świadomi strat poniesionych przez polską kulturę w czasie II wojny światowej, zwrócili się do Ambasady RP w Waszyngtonie z propozycją przekazania tych istotnych dla dziedzictwa kulturowego prac do Polski.

Zofia Stryjeńska przy sztaludze z planszą z cyklu Stroje ludowe. 1931, ARS, fot. za Stryjeńska 1995, t. I, Źródło: MNK

Zofia Stryjeńska przy sztaludze z planszą z cyklu Stroje ludowe. 1931, ARS, fot. za Stryjeńska 1995, t. I, Źródło: MNK

Zofia Stryjeńska (1891 – 1976), była jedną z najoryginalniejszych artystek europejskich XX wieku. W 1925 r. odniosła spektakularny sukces na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Wykonała dekorację polskiego pawilonu, która składała się z cyklu „Dwunastu miesięcy”, ukazującego prace wiejskie charakterystyczne dla poszczególnych miesięcy. Dzieło to przyniosło artystce sławę europejską i cztery Grand Prix w działach dekoracji architektonicznej, plakatu, tkaniny i ilustracji książkowej oraz zaszczytne wyróżnienie w dziale zabawkarskim.

Prace Stryjeńskiej zdobiły w okresie międzywojennym wiele polskich placówek dyplomatycznych. Jej prace kupował m.in. szef przedwojennej, polskiej dyplomacji Józef Beck, który przeznaczał je na prezenty dla zagranicznych gości. Jednym z zamówień Ministerstwa Spraw Zagranicznych był kilim dla japońskiego cesarza Hirohito.

Jednym z głównych obszarów zainteresowań artystycznych Zofii Stryjeńskiej była „sztuka książki”. Do jej dorobku należą między innymi albumy litograficzne, liczne ilustracje książkowe, bibliofilskie wydania książek i albumów oraz tek, z których największą sławę zyskała teka Tańce polskie (1929). Artystka była też autorką kilku tek zawierających dużych rozmiarów plansze z jej kompozycjami malarskimi służącymi do osobnej oprawy.

Źródło: MSZ/MNK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.