szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Co zobaczymy na Warszawskich Targach Sztuki?

26.09.2013

Magazyn

Wyjątkowe warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Józefa Wilkonia mają być przebojem tegorocznych Warszawskich Targów Sztuki. Cieszący się międzynarodową renomą rzeźbiarz, malarz i grafik będzie gościem specjalnym spotkań. W ten sposób przedsięwzięcie ma zyskać nowy, bardziej otwarty charakter. Ale Targi będą też, jak do tej pory, miejscem spotkania przedstawicieli galerii, marszandów, kolekcjonerów i kuratorów.

patronat rynekisztuka.plWarszawskie Targi Sztuki szukają nowej formuły. Z wydarzenia, którym interesowali się przede wszystkim fachowcy i ludzie z branży, Targi mają się przekształcić w przedsięwzięcie dostępne także dla ogółu miłośników sztuki. Dlatego organizatorzy zdecydowali się uczynić hasłem przewodnim spotkań edukację. Do współpracy zaprosili znanych artystów i twórców.

Najważniejszym zapewne punktem tegorocznych Targów będą spotkania edukacyjne z Józefem Wilkoniem. Pod przewodnictwem artysty o międzynarodowej sławie będzie pracowało kilkudziesięciu małych gości wystawy. Efektem ma być jeden gigantycznych rozmiarów obraz, zaprezentowany w czasie targów. Mistrz będzie pokazywał nie tylko jak malować, ale opowie też jak rzeźbić i tworzyć grafiki. Dodatkowo zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę jego słynnych rzeźb, figur gigantycznych zwierząt, które zostaną sprowadzone z domu artysty do miejsca wystawy – Arkad Kubickiego. Do ich transportu potrzebny będzie osobny dźwig. Oprócz Wilkonia drugim znanym twórcą, który weźmie udział w projekcie edukacyjnym będzie Andrzej Pągowski. Słynny grafik będzie uczyć sztuki malowania plakatów. Opowie też o tym, w jaki sposób współczesna sztuka służy masowej komunikacji. Do projektu edukacyjnego dołączy także Jan Dobkowski, wybitny malarz zielono-czerwonych obrazów, jego prace znajdują się kolekcje jednego z najważniejszych muzeów – Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Basia Banda - Karatekonin, kolaż, recykling, 40x40, 2012, źródło: GALERIA WIZYTUJĄCA

Basia Banda – Karatekonin, kolaż, recykling, 40×40, 2012, źródło: GALERIA WIZYTUJĄCA

Warszawskie Targi Sztuki na stałe już zadomowiły się w kulturalnym krajobrazie Warszawy. Z każdym rokiem jednak organizatorzy starają się uczynić je bardziej atrakcyjnymi. Dlatego oprócz wystawców krajowych (między innymi Zderzak, Jan Fejkiel Gallery, Piekary, Galeria Wizytująca, Mostra) pojawią się też goście z zagranicy: z Paryża – ROI DORE, prezentująca polską sztukę emigracyjną i Rickshaw House Gallery z Londynu, promująca sztukę abstrakcyjną oraz Galeria Stawki 2A reprezentująca artystów rosyjskich. Na Targach pojawi się też sztuka dawna, oprócz rodzimych antykwariatów udział weźmie też DASA PAHOR z Monachium. Organizatorzy liczą, że Warszawskie Targi Sztuki będą promować Warszawę równie skutecznie, jak Art Paris – Paryż czy Viennafair – Wiedeń.

– Od samego początku traktujemy tę inicjatywę jako „non profit” – mówi Piotr Lengiewicz, Prezes Zarządu Rempexu, organizatora Targów. – Jej podstawowym celem jest popularyzacja sztuk plastycznych jako niezmiernie istotnego elementu kultury, towarzyszy jej także istotny aspekt edukacyjny. Dzięki zaprezentowaniu w jednym miejscu ponad 50 galerii z Polski i Europy chcemy propagować dobrą sztukę w naszym społeczeństwie – stwierdza.

– W związku z tym, że zgłosiło się w tym roku tyle dobrych galerii, będzie można kupić prace uznanych już artystów m.in. Jurrego (Jerzy Zieliński), Jerzego Nowosielskiego, Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego, Tadeusza Dominika, Ryszarda Grzyba, Włodzimierza Pawlaka, Bronisława Krzysztofa, Jerzego Kałuckiego, Jerzego Panka, Jacka Sroki, Adama Smolany, Izabelli Gustowskiej, Michała Zaborowskiego, Leszka Jampolskiego itd. oraz młodych, utalentowanych twórców, takich jak: Erwina Ziomkowska, Łukasz Stokłosa, Monika Chlebek, Dawid Czycz, Basia Bańda, Grupa Twożywo, Michał Batory. Bardzo modną wśród kolekcjonerów na świecie fotografię będą reprezentować m.in.: Bogdan Konopka, Krzysztof Zarębski. Dużo interesujących obiektów przygotowały też antykwariaty, skupione na sztuce dawnej – dodaje z kolei Kama Zboralska, przewodnicząca Rady Programowej 11. Warszawskich Targów Sztuki.

J.B.Homann (1664 -1724), mapa Świata, źródło: ANTIQUARIAT KRAK

J.B.Homann (1664 -1724), mapa Świata, źródło: ANTIQUARIAT KRAK

Co roku nasze Targi odwiedzają tysiące gości– stwierdza Lengiewicz. – Są wśród nich osoby zawodowo związane z rynkiem sztuki, jak również miłośnicy sztuki dla których samo obcowanie z malarstwem, rzeźbą czy też przedmiotami dobrego rzemiosła artystycznego jest dużą atrakcją. Targi to jedno z wielu działań jakie powinny być podejmowane w celu propagowania sztuk plastycznych wśród zalewającej nas tandetnej kultury. Wieloletnie zaniedbania należy pokonywać. Warto namawiać ludzi aby w wolnej chwili wstępowali do galerii, do muzeum i aby raz do roku odwiedzili Warszawskie Targi Sztuki – podsumowuje Piotr Lengiewicz, Prezes Zarządu Rempexu.

Rada Programowa: Piotr Lengiewicz, Kama Zboralska, Lena Strużyńska-Szwed.
Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Warszawskiego
11.10 ( piątek) – 16.00 -20.00
12.10 (sobota) – 11.00-19.00
13.10 ( niedziela) – 11.00 – 17.00

Więcej informacji w Kalendarzu Rynku i Sztuki

Lista wystawców:

Sztuka współczesna:

 1. Galeria Zderzak
 2. Andzelm Gallery
 3. Galeria ROI DORE
 4. Portal Artinfo.pl
 5. Galeria Arttrakt
 6. Galeria Grafiki i Plakatu
 7. Galeria Esta
 8. Galeria Piekary
 9. WizyTUjąca Galeria
 10. Galeria Olimpus
 11. Galeria Sztuki Artemis
 12. Galeria M & Galeria M Odwach
 13. Galeria Stalowa
 14. Galeria Milano
 15. Galeria Czas
 16. Galeria Pionova
 17. Galeria Sztuki Współczesnej „Od czasu do czasu”
 18. Galeria Sztuki Attis
 19. Jan Fejkiel Gallery
 20. Omphalos Galeria Pawła Skurskiego
 21. Rickshaw House Gallery
 22. Galeria Stawki 2A – Warszawa – Moskwa
 23. ForForm
 24. Modessqe
 25. QUADRILION Art Capital Group
 26. Galeria Platon
 27. Galeria Mostra

Sztuka dawna:

 1. Antiquariat DASA PAHOR
 2. Galeria Grodzka
 3. Galeria Berżera – Antyki
 4. Galeria 32
 5. Connaisseur Kraków
 6. Artykwariat
 7. Polonia Art
 8. Antyki Gniezno Jerzy Kaźmierczak
 9. Rempex
 10. Okna Sztuki
 11. Antik Bazar
 12. Space Gallery
 13. Antiquariat Krak
 14. Rynek Sztuki
 15. Polski Dom Aukcyjny
 16. Grafiteria
 17. Panorama Art Gallery

Wydawnictwa:

 1. Bosz
 2. Arkady
 3. Orbis Pictus

Doradztwo sztuki Ad-Arte Adam Chełstowski

Źródło: WTS

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.