szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Odkryto nowy obraz Tycjana

30.09.2013

Ciekawostki

Sklep rynekisztuka

Austriacki profesor historii sztuki dokonał niezwykłego odkrycia. Obraz „Chrystus Zmartwychwstały”, który w przeszłości należał do niemieckiego kanclerza został zidentyfikowany jako nieznane wcześniej dzieło Tycjana.

Historyk sztuki Artur Rosenauer, profesor na Uniwersytecie w Wiedniu, przedstawił swoje najnowsze odkrycie w październikowym wydaniu magazynu Burlington, dla którego napisał: „Jest to niezwykle rzadkie dzieło. A wraz z nim wychodzą na jaw nowe fakty.”

„Dzieło to jest zdumiewająco dobrze zachowane” – powiedział profesor Rosenauer. Historyk wskazał również na teatralną dramaturgię malowanego nieba. „Widać to w detalach. Technika malarstwa olejnego została tu w pełni wykorzystana.”

Tycjan

Tiziano Vecellio, „Chrystus Zmartwychwstały”

Rosenauer datuje obraz na około 1511 rok, czyli na okres kiedy artysta malował jeszcze pod wpływem swojego przyjaciela i mentora Giorgione. Uważa on także, że pierwotnie obraz mógł być przeznaczony dla bractwa Najświętszego Sakramentu.

Tematyka obrazów Tycjana skupiała się wokół wątków religijnych, historycznych oraz alegorycznych. Odkrycie Rosenauera należy zaklasyfikować do pierwszej grupy. Płótno „Chrystus Zmartwychwstały” przedstawia Chrystusa stojącego na pokrywie zamkniętego grobu, jego lewa ręka trzyma flagę zmartwychwstania, natomiast prawa ręka podniesiona jest w triumfalnym geście błogosławieństwa.

Historia obrazu toczyła się w kilku krajach na świecie. W XIX wieku nowo zidentyfikowane płótno Tycjana było własnością rodziny von Bülow. Opiekę nad nim sprawował Bernhard Heinrich von Bülow, kanclerz Niemiec, który mógł być dumnym posiadaczem dzieła aż do śmierci w Rzymie w 1929 roku. Następni właściciele przed drugą wojną światową wyemigrowali do Ameryki Południowej. W końcu obraz przybył do obecnego właściciela  z Montevideo w Urugwaju i do tej pory znajduje się w kolekcji prywatnej.

Tiziano Vecellio, włoski malarz okresu renesansu był czołowym przedstawicielem szkoły weneckiej. Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych na całym świecie. Najsłynniejsze, a zarazem i najdroższe dzieła – „Diana i Callisto” oraz „Diana i Akteon” są własnością National Gallery w Wielkiej Brytanii oraz Szkockiej Galerii Narodowej. Oba płótna zostały zakupione za sumę 95 mln funtów, co sfinalizowano dopiero w 2012 roku.

fot. (góra) Tiziano Vecellio, Diana i Callisto, National Gallery of Scotland i National Gallery, London

Angelina Fedoruk

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.