szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Poszukiwanie Rzeczywistości – relacja z z wernisażu Justyny Pennards-Sycz

30.09.2013

Magazyn

W piątek 20 września, we wrocławskim Centrum Kultury AGORA, odbyło się oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Justyny Pennards-Sycz. To wydarzenie bez precedensu, gdyż mimo rosnącej rozpoznawalności barwnych, ekspresyjnych płócien artystki, nigdy jeszcze nie można ich było zobaczyć w Polsce. Wart podkreślenia jest fakt, że na „Poszukiwanie Rzeczywistości” złożyły się obrazy przygotowane z myślą o tejże wystawie, nie eksponowane nigdy wcześniej i stanowiące swoiste podsumowanie dotychczasowej drogi artystycznej.

patronat rynekisztuka.plTo zdecydowanie najlepsza wystawa Justyny w jej karierze – twierdzi Andrzej Ferenc, jeden z gości wernisażu, sympatyk sztuki – zarówno od strony warsztatu, jak i przewijającej się tematyki widać postęp w stosunku do tego, co zobaczyć mogliśmy poprzednio. Dojrzałe, przestrzenne i co ciekawe nie pozbawione dystansu prace wręcz idealnie komponują się z minimalistycznymi wnętrzami nowoczesnego skądinąd Centrum Kultury Agora.

Na wernisażu nie mogło zabraknąć samej artystki, która między wywiadami chętnie komentowała poszczególne prace. Uderzające jest zaskoczenie osób, które moją twórczość doskonale znają, a które po raz pierwszy mają okazję obserwować ją w specjalnie w tym celu zaaranżowanym wnętrzu – mówi Justyna Pennards-Sycz. Światło jest dla artysty równie istotne jak perspektywa, czy kolor i tak jak dom bywa dla każdego z nas czymś innym, tak i sztuka daje się interpretować na wielu różnych płaszczyznach.

Poza samą artystką, w gronie osób wyróżnionych znalazły się również Kama Wróbel – krytyk sztuki oraz kurator wystawy – oraz Anna Niemczycka-Gottfried – redaktor naczelna portalu Rynekisztuka.pl oraz główna pomysłodawczyni i inicjatorka spotkania. Nie ulega wątpliwości, że na polskiej scenie artystycznie brakuje artystów parających się tzw. sztuką pozytywną, tworzących pod wpływem pozytywnych bodźców, które w sposób bezpośredni przenoszą się na odbiorcę. Twórczość Justyny w pewnym stopniu uzupełnia lukę między sztuką skrajnie poważną, nacechowaną cierpieniem lub szarą codziennością, a twórczością typowo komercyjną, dekoratywną, płytką poznawczo – twierdzi Anna Niemczycka-Gottfried. Z tego też powodu warto o tej sztuce mówić – pokazywać różne możliwości inwestowania w sposób świadomy.

Wystawę powstałą we współpracy z Centrum Kultury Agora, Agencją Komunikacji Medialnej Media&Work oraz portalem Rynekisztuka.pl będzie można zobaczyć w salach galerii CK Agora do 16 września. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Holandii w Polsce.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie w Kalendarzu Rynku i Sztuki.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.