szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

XXIV Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

30.09.2013

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

MFKiG odbywa się co roku w październiku. To największa tego typu impreza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, na którą przyjeżdża kilka tysięcy uczestników z kraju i zagranicy. Przyciąga ich do Łodzi wiele rzeczy – od możliwości spotkania najsłynniejszych twórców komiksowych, przez zakupy na stoiskach targowych, po udział w warsztatach twórczych i zwiedzanie wystaw. Festiwal odbywa się w Łodzi od 1991 roku.

Grzegorz Rosiński, ilustracja okładki komiksu z serii "Kapitan Żbik"

Grzegorz Rosiński, ilustracja okładki komiksu z serii „Kapitan Żbik”

Na festiwalu zobaczymy m.in. Stephena Desberga (autor „Billy the Cat”, „IR$”, „Le Scorpion”), Guya Delisle’a („Burma Chronicles”, „Pyongyang” i „Jerusalem”), Dona Rosa (twórca historyjek z Kaczorem Donaldem i laureat nagrody Eisnera w 1995 roku) oraz Grzegorza Rosińskiego („Kapitam Żbik”, „Thorgal”, „Western”).

Festiwalowi towarzyszy konkurs na krótką formę komiksową. Co roku napływa na niego około stu prac z całego świata. Stałymi uczestnikami konkursu są Czesi i Rosjanie. Biorą w nim tez udział m.in. Austriacy, Niemcy i Brytyjczycy oraz autorzy z tak egzotycznych dla Polaków krajów, jak Japonia, Malezja czy Brazylia. Twórcy przysyłają do Łodzi prace o dowolnej tematyce, których objętość nie przekracza 8 stron. Komiksy pokazywane są na wystawie, a wybrane trafiają do festiwalowego katalogu. Najlepszą pracę jury nagradza statuetką Grand Prix. Przyznaje też trzy kolejne nagrody oraz trzy wyróżnienia. Specjalną nagrodę dla zdobywcy Grand Prix – wyjazd na największy europejski festiwal komiksu w Angouleme – funduje Ambasada Francji.

W czasie imprezy prezentowane są przekrojowe wystawy komiksu zagranicznego (w ŁDK prezentowany był m.in. komiks rosyjski, belgijski, francuski, niemiecki, szwajcarski i brytyjski), pokazywany jest dorobek polskich klasyków i młodych rysowników. Nie brakuje tez wystaw tematycznych. Od kilku lat ekspozycje pokazywane są nie tylko w ŁDK, ale także na ulicy Piotrkowskiej oraz w łódzkich klubach, galeriach i centrach handlowych.

Współorganizatorem MFKiG jest Urząd Miasta Łodzi. Do współpracy udało się pozyskać tak ważne instytucje, jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Przedstawicielstwo Dyplomatyczne Wspólnoty Francuskiej Walonia-Bruksela i Regionu Walonii, Ambasadę Francji w Polsce, British Council, Instytut Francuski w Warszawie, Fundację „Pro Helvetia”, Instytut Polski w Moskwie, Instytut Polski w Wiedniu, Ambasadę Polski w Brukseli, Instytut Goethego w Warszawie czy Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

źródło: komiksfestiwal.com

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.