szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Ja jestem Wenus” – nietypowa biografia Diego Velazqueza

11.10.2013

Ciekawostki

„Ja jestem Wenus” to nietypowa biografia Diego Velazqueza, po raz pierwszy  opowiedziana z perspektywy jego pięknej muzy. Barbara Mujica, autorka słynnej „Fridy” po raz kolejny sięgnęła po temat z zakresu kultury hiszpańskojęzycznej, tym razem przedstawiając historię powstania kontrowersyjnego w XVII wieku obrazu Velazqueza „Wenus z lustrem”. Zainspirowana jego legendą pisarka przedstawiła losy wyjątkowego dzieła, hiszpańskiego malarza i zagadkowej modelki z kobiecego punktu widzenia.

okładka książki "Ja jestem Wenus" - Barbara Mujica

okładka książki „Ja jestem Wenus” – Barbara Mujica

„Wenus z lustrem” przetrwała do dziś jako jeden z nielicznych aktów okresu baroku. Mimo surowych zakazów przedstawiania nagości w malarstwie ze strony inkwizycji, Velazquez zdecydował się zrealizować zlecenie tajemniczego mecenasa sztuki. Opowiadając tę historię Barbara Mujica oddała głos narratora nie hiszpańskiemu malarzowi, lecz jego muzie. Tajemnicza kobieta od pierwszych stron powieści daje poznać się jako feministka XVII wieku, walcząca o swój rozwój oraz relację z mistrzem w pełnym hipokryzji, intryg i dramatów artystyczno-dworskim świecie. Mujica przybliża sylwetki psychologiczne bohaterów, przywołując wydarzenia z życia malarza w ścisłym związku z dziejami epoki i panującymi w niej zasadami. Autorka daje czytelnikom interesującą lekcję historii sztuki, kultury oraz obyczajów czasów hiszpańskiego baroku.

Velazquez i jego modelka przeciwstawili się zakazom inkwizycji i ryzykowali własnym życiem w imię wolności aktu twórczego. Dlaczego zdecydowali się na tak odważny krok? Czy powstający w ukryciu obraz był wart takiego poświęcenia? W tej kwestii Barbara Mujica pozostawia czytelnika w niepewności, ujawniając dopiero na ostatnich stronach powieści kim była tajemnicza modelka.

Proza Barbary Mujici jest energiczna i intensywna, a opowiedziana przez nią historia jest paradoksalnie zarówno mroczna, jak i pouczająca” – ocenia powieść hiszpańskojęzycznej pisarki magazyn „Kirkus Reviews”. Barbara Mujica znana jest jako autorka prozy oraz esejów, ogólnoświatową sławę zdobyła dzięki publikacji poruszającej biografii malarki „Frida”. Jest znawczynią kultury hiszpańskojęzycznej, jej teksty publikowane są między innymi w The New York Times, Washington Post, The Miami Herald i Los Angeles Times. Wykłada jako profesor na Uniwersytecie Georgetown, gdzie zajmuje się nowożytną literaturą hiszpańską.

 

Źródło: info. prasowa

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.