szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Basia Bańda – Szkicownik

15.10.2013

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

SZKICOWNIK to najnowszy projekt Basi Bańdy, która w ramach wystawy we wrocławskim Studio BWA zaprezentuje cykl monochromatycznych, rysunkowych realizacji z lat 2012-2013 oraz obiekt rzeźbiarski.

Zgromadzone w ramach wystawy prace to przede wszystkim rysunki. Po raz pierwszy wydobyte na pierwszy plan, często syntetyczne, spontaniczne szkice, na co dzień będące zapisem ulotnych myśli i inspiracji. Nie jest to więc typowy, konstytuowany określonym tematem projekt artystyczny – bardziej niekontrolowany przegląd swobodnego zapisu rodzących się w głowie artystki wizji i koncepcji, które często stanowią punkt wyjścia do większych realizacji końcowych – instalacji, obrazu, obiektu.

Dlatego też nie odnajdziemy tu charakterystycznej dla Bańdy subtelnej, rozmytej plamy barwnej, a stosunkowo surową, konturową kreskę. Szkice te charakteryzują się swoistą prostotą, co nie oznacza jednak, że pozbawione są właściwej dla artystki estetyki. Również w tym cyklu Bańda sięga po zestaw form przynależących do świata fantazji dziecięcej, które przenikając się z baśniowymi i sennymi wątkami, tworzą nieco fantasmagoryczne wizje.

Warto zaznaczyć, że nie bez znaczenia jest tu również podłoże, które sprowokowało artystkę do sięgnięcia po stylistykę znaną z fotografii wiktoriańskiej – przetworzonej jednak na właściwy dla Bańdy język wypowiedzi. Odnaleziony na strychu, pożółkły ze starości papier okazał się swoistym zapalnikiem do powstania nowych, na bieżąco notowanych wizji, które – zwyczajowo pełniąc funkcję szkicownika – na potrzebę wystawy przeistoczyły się w pełnowartościowe, autonomiczne dzieła.

SZKICOWNIK 24.10-08.11
WERNISAŻ: 24.10.2013 godz.19.00
STUDIO BWA ul. Ruska 46a/13, IIp.

Kurator wystawy: Kama Wróbel

Źródło: BWA Wrocław

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.