szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Prace Giorgio De Chirico w Krakowie

17.10.2013

Magazyn

Od 16 października do 10 listopada 2013 r. w zabytkowych piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie odbywać się będzie wystawa projektów kostiumów i scenografii Giorgia De Chirico do inscenizacji dramatu Córka Joria Gabriela d’Annuzio. Prace po raz pierwszy zaprezentowane w Polsce zostaną przez Włoski Instytut Kultury. Premiera spektaklu odbyła się w październiku 1934 roku, wyreżyserowana przez Luigiego Pirandella i Guido Salviniego, w Teatro Argentina w Rzymie.

Giorgio De Chirico, urodzony w 1888 roku w Volos, w Grecji, był jednym z najważniejszych prekursorów surrealizmu, a także twórcą koncepcji malarstwa metafizycznego. Młodość spędził u boku przyjaciela, Guillame’a Apollinaira, u którego na popularnych spotkaniach towarzyskich poznał wpływowych twórców świata sztuki, takich jak Pablo Picasso czy Amadeo Modigliani. Do roku 1919 w jego twórczości przeważał nurt melancholijny – smutek, samotność, poszukiwanie niejasnego wspomnienia nawiedzały  i niepokoiły artystę, czemu wyraz dawał na płótnach swych obrazów. Po roku 1919 jego twórczość skierowała się jednak ku „wielkiemu malarstwu”, pozostawiając za sobą magię pittura metafisica, co oburzyło przywódcę surrealistów, André Bretona, który wraz z Louisem Aragonem wielokrotnie w ostrych słowach dawał wyraz swemu niezadowoleniu. Chirico melancholię porzucił jednak bezpowrotnie, uważając się za spadkobiercę Tycjana. Ten „zagubiony geniusz“, jak określił go Breton na wystawie w Galerie Lénce Rosenberg w 1926 roku, przez niemal 60 kolejnych lat tworzył wyłącznie dzieła klasyczne.

 Giorgio De Chirico

[vsw id=”Kux2nzc8SK0″ source=”youtube” width=”650″ height=”450″ autoplay=”no”]

Prace De Chirico, które zaprezentowane zostaną w Krakowie, stanowią część olbrzymiego dziedzictwa historyczno-artystycznego przechowywanego w Vittoriale degli Italiani w Gardone Riviera (willi-muzeum, w której w latach 1921–1938 mieszkał d’Annunzio). Niektóre z rysunków dostępne były dla widzów wiele lat temu we Włoszech, nigdy wcześniej nie opuściły jednak granic kraju. Mimo to, Córka Joria podbiła serca Polaków już w 1905 roku, kiedy wystawiona została przez krakowski Teatr Miejski w przekładzie Marii Konopnickiej.

Poza rysunkami, na wystawie zobaczyć będzie można reprodukcje zdjęć archiwalnych willi Vittoriale degli Italiani, w której tworzył d’Annuzio. Partnerem całego wydarzenia jest Międzynarodowe Centrum Kultury. 16 października o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy.

Fot. Giorgio De Chirico, „Piazza d’italia”, 1914, Fondazione Giorgio e Isa de Chirico.

Źródło: mck.krakow.pl

Eliza Ortemska

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.