
Tobias Natter, dyrektor wiedeńskiego Leopold Museum zrezygnował ze stanowiska w ramach protestu przeciwko związkom rady muzeum z nowopowstałą fundacją Klimt Foundation, mającą na celu rozporządzanie kolekcją nazistowskiego reżysera, który posiadał prace Gustava Klimta.
Gustav Ucicky (1899-1961) był reżyserem propagandowych filmów nazistowskich. Był także synem Gustava Klimta i Marii Ucickiej.
W skład rady fundacji Klimt Foundation, założonej we wrześniu tego roku, wchodzą pracownicy wiedeńskiego Muzeum Leopolda: Peter Weinhaeupl, Sandra Tretter oraz Andreas Noedl. Fundacja przejęła dzieła sztuki, które dotychczas były w posiadaniu The Gustav Klimt Wien 1900, która dysponowała kolekcją czterech olejnych obrazów Klimta, 10 rysunków, a także fotografiami i dokumentami. Wartość kolekcji szacowana jest na 200 milionów euro, zgodnie z doniesieniami Nattera. Po śmierci Ucickiego w 1961 roku, kolekcja przekazana została wdowie po nim, 93 letniej obecnie Ursuli Ucickiej, która z kolei zdecydowała się przekazać ją nowopowstałej fundacji.
Klaus Pokorny, rzecznik prasowy Muzeum Leopolda powiedział, iż sytuacja w jakiej Natter postawił muzeum, jest bardzo trudna i niekorzystna. Dyrektor poinformował muzeum o swojej rezygnacji telefonicznie. Na posiedzeniu rady muzeum, które odbędzie się 4 listopada bieżącego roku, spośród członków zarządu wybrany zostanie dyrektor tymczasowy.
Fundacja Klimta wydała oświadczenie, iż nie jest w posiadaniu dzieł obciążonych roszczeniami reprywatyzacyjnymi przez spadkobierców ofiar nazizmu, z wyjątkiem jednego, obrazu „Portret Gertrudy Loew”, którego pochodzenia fundacja stara się dociec w porozumieniu ze spadkobiercami rodziny Felsovany. Inne prace, utracone przez żydowskich kolekcjonerów z powodu nazistowskich prześladowań i zakupione przez Ucickiego, zostały zwrócone pierwotnym właścicielom, jak zapewnia zarząd fundacji.
Natter twierdzi jednak, iż decyzja związana z podjęciem współpracy członków zarządu Muzeum Leopolda z Fundacją Klimta była pochopna i nierozsądna. Konsekwencją owego pochopnego działania była rezygnacja dyrektora.
Ucicky jest autorem antypolskiego, hitlerowskiego filmu propagandowego zatytułowanego „Heimkehr” („Powrót”) z 1941 roku, nazwanego przez austriacki kanał telewizyjny ORF „jedną z najbardziej przerażających kreacji nazistowskiego przemysłu filmowego”.
Fot. Leopold Museum, Wiedeń. Źródło: Leopold Museum
Źródło: bloomberg.com
Oprac. Eliza Ortemska
Portal RynekiSztuka.pl