szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Nadchodzące aukcje dzieł impresjonistycznych i sztuki nowożytnej

05.11.2013

Aukcje, Świat

Jesień obfitować będzie w interesujące aukcje dzieł sztuki. Silna pozycja rynku światowego sprawia, że wyniki sprzedaży osiągają coraz większe kwoty, a największe domy aukcyjne prześcigają się w ofertach. Poniżej prezentujemy przegląd zbliżających się aukcji dzieł sztuki impresjonistycznej i nowożytnej.

Długo wyczekiwane jesienne aukcje otwierała wczorajsza, zorganizowana przez Christie’s aukcja dzieł sztuki z kolekcji Jana Krugiera, poważanego polskiego marszanda  żydowskiego pochodzenia. W ofercie aukcyjnej znalazły się prace Pabla Picassa, Joana Miró, Alberto Giacomettiego i innych artystów, jej wyniki okazały się być jednak rozczarowujące. Dziś i jutro odbędą się kolejne aukcje konkurujących ze sobą domów aukcyjnych Sotheby’s i Christie’s.

5 listopada, Christie’s – Impresjonizm i Sztuka Nowożytna

Również w ofercie tej aukcji znalazło się nazwisko Picassa. Na sprzedaż wystawiony zostanie obraz o dynamicznej formie, namalowany w 1937 roku: „Femme au beret orange et au col de fourrure (Marie-Thérèse)”, przedstawiający jedną z kochanek malarza, Marie-Thérèse Walter. Cena obrazu szacowana jest na około 8 – 12 milionów dolarów. W ofercie aukcyjnej znajdzie się również kubistyczne dzieło hiszpańskiego malarza Juana Grisa, zatytułowane „Guitare sur une table”, które namalowane zostało w roku 1916. Dzieło Grisa wyceniane jest na około 10 – 15 milionów dolarów. Próbie poddany zostanie także popularny w ostatnim czasie rynek sztuki surrealistycznej, dzięki pracy z 1953 roku, zatytułowanej „Le domaine enchanté (11)” autorstwa jednego z czołowych przedstawicieli nurtu – René Magritta, która wyceniana jest na około 6 – 8 milionów dolarów. Obraz ten wszedł w posiadanie domu aukcyjnego w lipcu 1998 roku za kwotę 380 tysięcy funtów, wraz z wszystkimi pozostałymi pracami Magritte’a z cyklu „Domaine enchanté”.

Na aukcji nie zabraknie również rzeźb. W ofercie znalazła się między innymi praca Henry’ego Moore’a, monumentalna rzeźba wykonana z brązu, powstała w latach 1969-70, zatytułowana „Reclining Figure”, której wartość szacuje się na około 6 – 8 milionów dolarów.

6 listopada, Sotheby’s – Impresjonizm i Sztuka Nowożytna

Emocje na wieczornej aukcji w Sotheby’s wzrosnąć mają dzięki wyjątkowej rzeźbie autorstwa Alberto Giacomettiego, wykonanej w 1954 roku „Grande tête mince (6/6)”, która przedstawia brata artysty. Dzieło może osiągnąć cenę 35 – 50 milionów dolarów. Inna rzeźba Giacomettiego z tej samej serii (3/6) sprzedana została w maju 2010 roku w Christie’s, Sydney F. Brody, za zawrotną kwotę 53,3 milionów dolarów.

W ofercie aukcyjnej pojawią się również dzieła z kolekcji Christiana Otto Ziesenissa zgromadzonej we Francji, w skład których wchodzą prace twórców takich jak Gustave Courbet, którego nadmorski krajobraz z 1870 roku, zatytułowany „Etretat: les falaises” wyceniany jest na 2 – 3 miliony dolarów oraz Camille Pissarro, którego późne impresjonistyczne dzieło, „Les coteaux de Thierceville, meules, berger, et troupeau” z 1897 roku, wyceniane jest na tę samą kwotę.

Nie zabraknie także dzieła Picassa. Na aukcji wystawiony zostanie obraz z 1935 roku, zatytułowany „Marie-Thérèse, tête de femme”, którego cena osiągnąć może nawet 30 milionów dolarów. W ofercie znajdzie się również 14 dzieł europejskiej awangardy z prywatnej kolekcji handlarza dziełami sztuki, Alaina Tarici, a także prace Juana Grisa, Joana Miró i wielu innych.

 

Fot. Pablo Picasso, „Tête de femme” 1935. Źródło: Sotheby’s.

Eliza Ortemska

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.