szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Słabe wyniki długo wyczekiwanej aukcji w Christie’s

05.11.2013

Aukcje, Świat

Otwierająca sezon jesienny, aukcja dzieł z kolekcji polskiego marszanda żydowskiego pochodzenia, Jana Krugiera, nie przyniosła wysokich zysków. Suma ze sprzedaży wyniosła zaledwie 92,5 miliony dolarów, podczas gdy minimalną kwotę szacowano na $157 – 224 mln. 

Pablo Picasso, "Claude et Paloma", 1950. Źródło: Christie's.

Pablo Picasso, „Claude et Paloma”, 1950. Źródło: Christie’s.

Nie udało się sprzedać siedemnastu z 62. oferowanych przedmiotów. Mimo to jednak 24 dzieła sprzedały się za kwotę miliona dolarów lub wyższą, jak choćby rzeźba z brązu autorstwa Germaine Richier, „La Tauromachie” z 1953 roku, która osiągnęła cenę $1,025,000, przebijając znacznie szacowaną kwotę (500 – 700 tysięcy dolarów).

Jan Krugier, który zmarł w roku 2008 w wieku 82 lat, był wytrawnym kolekcjonerem i poważanym handlarzem dzieł sztuki, znanym ze sprzedaży dzieł najlepszych światowych artystów, począwszy od Balthusa, Picassa i Giacomettiego, aż po Basquiata i Bacona. Podczas II Wojny Światowej był działaczem ruchu oporu, w 1940 roku został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Treblinka, skąd trafił do Auschwitz-Birkenau. Cudem ocalał, jako jedyny ze swojej rodziny. Swoją pierwszą galerię otworzył w 1962 roku w Genewie, której duży oddział powstał w Nowym Jorku w roku 1973.

O możliwość przeprowadzenia aukcji dzieł z jego kolekcji konkurowały ze sobą dwa największe domy aukcyjne – Sotheby’s i Christie’s. Mimo zaciekłej rywalizacji przywilej przypadł jednak Christie’s. Choć wygrana niosła za sobą wielkie nadzieje, sprzedaż nie potoczyła się pomyślnie. Część dzieł, znanych choćby z takich wydarzeń, jak Art Basel czy TEFAF Maastricht, okazała się być zbyt rozpoznawalna i dostępna, a  przez to mało interesująca dla potencjalnych kolekcjonerów. Inne dzieła okazały się zbyt drogie.

Germain Richier, "La Tauromachie", 1953. Źródło: Christie's.

Germain Richier, „La Tauromachie”, 1953. Źródło: Christie’s.

Gwiazdą wieczoru miał stać się Picasso. Na aukcji wystawionych zostało aż 16 jego dzieł, w tym słynny druk „La Minotauromachie” z 1935 roku, którego cena osiągnęła ponad 2 miliony dolarów, przy szacowanej kwocie 1,2 – 1,8 miliona. Na sprzedaż wystawione zostało także niezwykle rzadkie dzieło, „Tête (Maquette pour la sculpture en plein air du Chicago Civic Center)”, którego wartość szacowano aż na 25 – 35 milionów dolarów, jednak ku ogromnemu zdziwieniu organizatorów, nie stało się ono obiektem większego zainteresowania na aukcji. Powodem owego rozczarowania była zbyt wysoka cena pracy.

Fakt ten postawił przed Christie’s pytanie dotyczące zawyżania cen. Wiceprzewodniczący Christie’s do spraw sztuki impresjonistycznej i nowożytnej, Conor Jordan, był zaskoczony tym zarzutem, komentując, iż nie widzi on zastrzeżeń co do cen, które wypływałyby od klientów.

Hitem wieczoru okazał się jeden z obrazów Picassa, „Claude et Paloma” z 1950 roku, który sprzedany został drogą telefoniczną anonimowemu kolekcjonerowi za zawrotną kwotę ponad 28 milionów dolarów (przy szacowanej cenie od 9 do 12 milionów). Mimo to większość z wystawionych dzieł okazała się być wyceniana zbyt wysoko, co spowodowało, iż w ogólnym rozrachunku wyniki sprzedaży są rozczarowujące. Nie sprzedały się między innymi dzieła Joana Miró i Wasilija Kadinskiego, natomiast prace artystów takich jak Alberto Giacometti czy Eugène Delacroix osiągnęły kwoty dużo niższe od szacowanych.

 

Fot. Pablo Picasso, „Tête (Maquette pour la sculpture en plein air du Chicago Civic Center)”, Źródło: Christie’s.

Eliza Ortemska

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.