szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Założyciele Fundacji Dia Art pozywają Sotheby’s

08.11.2013

Ciekawostki, Domy aukcyjne na świecie

Sklep rynekisztuka

Dwoje założycieli Fundacji Dia Art podjęło odważne kroki, aby zatrzymać organizację przed sprzedażą prac, których wartość szacowana jest łącznie na 20 milionów dolarów, na aukcji, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w Sotheby’s.

Barnett Newman, "By twos". Cena dzieła szacowana jest na $18,000,000-25,000,000. Źródło: Sotheby's.

Barnett Newman, „By twos”. Cena dzieła szacowana jest na $18,000,000-25,000,000. Źródło: Sotheby’s.

Wystawienie dzieł na aukcji przez Fundację spotkało się z głosami sprzeciwu i oznakami oburzenia napływającymi z całego świata. Zarząd Fundacji bronił się jednak twierdząc, iż dramatyczna sytuacja finansowa zmusiła Dia Art do podjęcia tego typu działań, by ta w dalszym ciągu mogła się rozwijać i nabywać nowe dzieła.

Heiner Friedrich i Fariha de Menil Friedrich, którzy założyli Dia Art w 1974 roku by wspierać współczesnych artystów, tworzących niekonwencjonalne dzieła sztuki, złożyli wczoraj pozew w Sądzie Stanowym na Manhattanie przeciwko Fundacji i domu aukcyjnemu Sotheby’s, domagając się nakazu wycofania z oferty środowej aukcji dzieł sztuki mistrzów takich jak Cy Twombly, John Chamberlain i Barnett Newman. Państwo Frierdich, przy współpracy z artystką Helen Winkler ofiarowali Fundacji wiele z prac oferowanych na aukcji, które wymienione zostały w pozwie. Jako powód skierowania sprawy do sądu podali fakt, iż sprzedaż tych drogocennych dzieł na aukcji, w wyniku której powędrują one w ręce prywatnych kolekcjonerów, spowoduje usunięcie ich z przestrzeni publicznej i uniemożliwi ich oglądanie, co z kolei byłoby sprzeczne z głównymi założeniami, jakimi powinna kierować się Fundacja. Aukcja byłaby naruszeniem przymierza między Fundacją i artystami, a także zniewagą dla państwa Friedrich.

Heiner Friedrich, który zasiadał w zarządzie Fundacji w latach 80., skomentował całą sprawę, twierdząc, iż Dia Art musi odnaleźć inny sposób na pozyskanie środków do dalszej pracy, niż za pośrednictwem sprzedaży swojego dziedzictwa i cennych, gromadzonych przez lata dzieł sztuki. Zarówno zarząd Fundacji jak i przedstawiciele Sotheby’s na razie uchylają się od komentarzy na temat całej sprawy.

Cy Twombly, "Untitled". Szacowana cena: $2,500,000-3,500,00. Źródło: Sotheby's.

Cy Twombly, „Untitled”. Szacowana cena: $2,500,000-3,500,00. Źródło: Sotheby’s.

Państwo Friedrich już od miesięcy próbowali przekonać obecnego dyrektora Fundacji, Philippe’a Vergne’a, by ten zrezygnował z podjęcia tak radykalnych środków. Vergne twierdził jednak, iż aukcja w Sotheby’s może stanowić przełom w historii Fundacji, pozwalając jej tym samym rozwijać się lepiej i intensywniej niż miało to miejsce w ostatnich latach. Liczył również na to, iż środki ze sprzedaży dzieł pozwolą Dia Art na otwarcie nowej nowojorskiej placówki w Chelsea. W 2004 roku dwie galerie w Chelsea zostały bowiem zamknięte, a dzieła, które wystawiane były w nich od lat 60. oglądać można obecnie w placówce Fundacji, w Beacon (Nowy Jork). Verne twierdzi, iż Dia nie może pełnić funkcji mauzoleum. Powinno wzrastać i rozwijać się na miarę czasów, w których działa.

Prace wystawione na aukcji szacowane są na milionowe sumy. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że jeśli państwo Friedrich nie odniosą sądowego sukcesu, rozgłos jaki przyniesie aukcji cała sprawa będzie miał znaczny wpływ na zainteresowanie dziełami, co w konsekwencji może spowodować, że kwoty z ich sprzedaży będą jeszcze wyższe. Czekamy zatem na ostateczny obrót, jaki przybierze cała sprawa. Wieczorna Aukcja Sztuki Współczesnej odbyć ma się w środę, 13 listopada w Sotheby’s. Katalog aukcyjny dostępny jest na stronie internetowej sothebys.com.

 

Fot. John Chamberlain, „Candy Andy” (1963). Dzieło wyceniane na $2,000,000-3,000,000. Źródło: Sotheby’s.

Źródło: nytimes.com

Oprac. Eliza Ortemska

Portal RynekiSztuka.pl

 portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.