szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Tryptyk Bacona najdroższym wylicytowanym dziełem sztuki na świecie

13.11.2013

Rekordy aukcyjne, Świat

Na wczorajszej aukcji w Christie’s, w Nowym Jorku ustanowiony został nowy światowy rekord. Praca Francisa Bacona, zatytułowana „Three Studies of Lucian Freud“ z 1969 roku, sprzedana została za astronomiczną kwotę 142,4 milionów dolarów. Fakt ten czyni tryptyk Bacona najdrożej wylicytowanym dziełem sztuki w historii.

Rekord pobity wczorajszego wieczora przyćmił dotychczasowy najlepszy wynik, jaki należał do pracy Edvarda Muncha, którego „Krzyk” z 1895 roku sprzedany został w maju ubiegłego roku w Sotheby’s za cenę 119,9 milionów dolarów. Poprzedni rekord pracy Bacona wynosił natomiast 86,3 miliony dolarów za „Tryptyk” z roku 1976, który sprzedany został w 2008 roku w Sotheby’s. Praca stała się własnością rosyjskiego potentata, Romana Abramovicha.

„Three Studies of Lucian Freud” był najbardziej wartościowym obrazem spośród zbiorów powojennej i współczesnej sztuki w Christie’s. Jego cena szacowana była jednak maksymalnie na 95 milionów dolarów. Gdy licytacja rozpoczęła się stawką 80 milionów, walkę o dzieło rozpoczął telefoniczny nabywca, którego tożsamości Christie’s nie ujawnia. Po 10 minutach licytacji cena przekroczyła 120 milionów dolarów, bijąc rekord ustanowiony w zeszłym roku przez pracę Muncha.

Dzieło jest jednym z dwóch tryptyków freudowskich namalowanych przez Bacona. Był on włączony w latach 1971-72 w retrospektywną ekspozycję twórczości artysty, którą podziwiać można było w Grand Palais w Paryżu. Francis Outred, odpowiedzialny za segment sztuki powojennej i współczesnej w Christie’s powiedział, że praca z 1969 roku to prawdziwe arcydzieło, podkreślające przyjaźń, jaka łączyła Freuda i Bacona od połowy lat 40. Relacja przerwana została śmiercią Bacona w roku 1992. Freud zmarł w zeszłym roku w wieku 88 lat.

Jeff Koons, „Balloon Dog (Orange)”, 1994-2000. Źródło: Christie’s

Jeff Koons, „Balloon Dog (Orange)”, 1994-2000. Źródło: Christie’s

Trzy panele Tryptyku przez 15 lat były rozdzielone, po aukcjach w latach 70. i należały do kolekcjonerów z Rzymu, Paryża i Japonii. Połączone zostały powrotnie dopiero w chwili, gdy włoski kolekcjoner wykupił pozostałe dwie części.

Wczorajsza aukcja zaowocowała jednak jeszcze jedną istotną sprzedażą. Rzeźba dużych rozmiarów autorstwa Jeffa Koonsa, „Balloon Dog (Orange)”, tworzona w latach 1994-2000, sprzedana została za kwotę 58,4 milionów dolarów, przekraczając cenę szacowaną przez Christie’s (35 – 55 milionów) i ustanawiając nowy rekord na najwyższą kwotę osiągniętą na aukcji przez żyjącego artystę. Pobity został tym samym poprzedni rekord, który należał do Gerharda Richtera. Jego obraz „Domplatz, Mailand (Cathedral Square, Milan)“ jeszcze w tym roku osiągnęła cenę 37,1 milionów dolarów.

Przedstawiciele Christie’s twierdzą, że tak wysokie ceny dzieł sztuki ustanawiane w ciągu ostatnich lat podniosą poprzeczkę całego rynku ogólnoświatowego. Najbardziej pożądane dzieła osiągać mają dzięki temu coraz wyższe, coraz bardziej zawrotne kwoty na aukcjach.

Fot.  Francis Bacon, „Three Studies of Lucian Freud”, 1969, triptych. Źródło: Christie’s

Źródło: theguardian.com

Oprac. Eliza Ortemska

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

3 komentarzy do “Tryptyk Bacona najdroższym wylicytowanym dziełem sztuki na świecie”

  1. Małgorzata

    Tryptyk 'Three studies of Lucian Freud’ osiągnął najwyższą dotychczas cenę wylicytowaną na aukcji, co nie czyni go najdroższym dziełem sztuki na świecie.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów