szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Dwa rosyjskie arcydzieła sprzedane prywatnie poza aukcją w Sotheby’s

21.11.2013

Magazyn

Dwie wspaniałe prace, obie namalowane w roku 1917 – „Man in a Bowler Hat (Portrait of Yakov Kagan Shabshai)” Roberta Falka oraz „Family Portrait in the Artist’s Studio“ Petra Konchalovskiego, sprzedane zostały prywatnie ważnemu rosyjskiemu kolekcjonerowi poza aukcją sztuki rosyjskiej, która ma odbyć się w przyszłym tygodniu w Sotheby’s.

Dzieło Falka, frapujący portret jednego z najważniejszych kolekcjonerów sztuki żydowskiej początków XX wieku, sprzedany został za cenę znacznie wyższą, niż szacowana cena aukcyjna. Kwota estymowana wynosiła 2,5 – 3,5 milionów funtów. Kwota ze sprzedaży prywatnej nie została ujawniona.

Rosyjski kolekcjoner kupił także arcydzieło Petra Konchalovskiego, „Family Portrait in the Artist’s Studio”, za kwotę 4,674,500 funtów, przebijając dotychczasowy najlepszy wynik pracy tego artysty, który wynosił 1,035,850 funtów. Obie prace wystawione zostaną w londyńskim Sotheby’s 22 listopada i można będzie je oglądać do poniedziałku (25 listopada).

Robert Falk „Man in a Bowler Hat (Portrait of Yakov Kagan Shabshai)”, 1917. Źródło: Sotheby's.

Robert Falk „Man in a Bowler Hat (Portrait of Yakov Kagan Shabshai)”, 1917. Źródło: Sotheby’s.

Jo Vickery, starszy dyrektor i szef działu sztuki rosyjskiej w londyńskim Sotheby’s, powiedział, że zainteresowanie tymi dwiema pracami widoczne było na długo przed rozpoczęciem aukcji. Tak wysokie ceny sprzedaży poza aukcyjnej zwrócić mają natomiast uwagę kolekcjonerów i miłośników sztuki rosyjskiej na pozostałe prace, jakie zostaną zlicytowane podczas aukcji. Dzięki tej sprzedaży ustanowione zostały rekordy dla obu artystów, co pozwoli odświeżyć przekrój ich twórczości na rynku. Vickery nie kryje swego zadowolenia z przebiegu transakcji.

Robert Falk „Man in a Bowler Hat (Portrait of Yakov Kagan Shabshai)”, 1917

Na mistrzowskim portrecie wykonanym przez Roberta Falka widnieje postać jedengo z najważniejszych kolekcjonerów sztuki żydowskiej, Yakova Kagana-Shabshaia. Obraz po raz ostatni wystawiony był publicznie niemal 90 lat temu, podczas XIV Weneckiej Międzynarodowej Wystawy zorganizowanej w roku 1924. Dzieło plasuje się wśród najwybitniejszych prac z wczesnego okresu kariery Falka (datowanego na okres lat 1910 – 1917) i jest porównywane z jego najlepszymi obrazami, które wystawiane były w muzeach na całym świecie.

Petr Konchalovsky, „Family Portrait in the Artist’s Studio”, 1917

Dzieło zostało namalowane w 1917 roku, po powrocie Konchalovskiego z walki podczas I Wojny Światowej. Monumentalny obraz stanowił część retrospektywnej wystawy twórczości artysty, zorganizowanej w Moskwie i Petersburgu w 2010 roku. Portret przedstawia rodzinę artysty, z którą był w bliskich kontaktach przez całe życie. Gdy tylko mógł, malował jej członków. W latach 1911 i 1912 namalował dwa inne, równie piękne i ważne obrazy portretujące jego rodzinę. Jeden z nich należy obecnie do Muzeum Państwowego w Petersburgu, drugi natomiast stanowi centralny punkt wystawy prac Konchalovskiego w Państwowej Galerii Trietiakowskiej w Moskwie. Portret z 1917 roku, jedna z największych prac, jaką malarz kiedykolwiek stworzył, jako jedyny stał się częścią prywatnej kolekcji.

 

Fot. Petr Konchalovsky, „Family Portrait in the Artist’s Studio”, 1917. Źródło: Sotheby’s

Źródło: artdaily.com

Oprac. Eliza Ortemska

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.