szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Anatolij Krywołap – najdroższy ukraiński artysta

25.11.2013

Magazyn

Anatolij Krywołap – filozof i pustelnik, który lubi pracować w samotności. Mieszka w małej ukraińskiej wiosce, nie zajmuje się własnym PR, unika głośnych wydarzeń i rzadko rozmawia z dziennikarzami. Nie mniej jednak oficjalnie jest najdroższym na Ukrainie  artystą, który już trzykrotnie ustanawiał rekord sprzedaży współczesnej sztuki ukraińskiej na międzynarodowym rynku sztuki.

Anatolij Krywołap pracuje w tym samym stylu już ponad 30 lat  – jest to malarstwo figuratywne z niezwyklą kolorystyką. Szczególnie malarz jest zafascynowany przyrodą ukraińskiej wsi, która często staje się głównym tematem jego pejzaży. Największy sukces komercyjny przyniosła artyście seria obrazów z wiejskim koniem. W czerwcu 2013 roku obraz Krywołapa „Koń. Wieczór” został sprzedany przez Philips de Pury & Co (Londyn) za 122 500 funtów. A tylko rok wcześniej praca Krywołapa z tej samej serii pod tytułem „Koń. Noc” była kupiona za 79 250 GBP.  

Teraz prace Krywołapa są powszechnie na Ukrainie uznawane i każda galeria chętnie zajęłaby się organizacją jego wystawy. Popularność artysty na rynku sztuki przyszła zza granicy. Co ciekawe, pierwszym kolekcjonerem prac Krywołapa był Polak, Ryszard Wróblewski. Polski kolekcjoner jeszcze w 1979 r. kupił trzy obrazy Krywołapa, a później stał się jego „stałym klientem”. Dzisiaj Wróblewski posiada chyba największą kolekcję dzieł Krywołapa. Punktem zwrotnym w karierze artysty był rok 1992, kiedy jego obrazy były wystawione w galerii Dontі w Norymberdze. Niemieccy kolekcjonerzy do tego stopnia zainteresowali się ukraińskim artystą, że po powrocie  z Niemiec malarz zdecydował się podnieść ceny swych prac pięć razy. Następnie była wystawa we Francji, a później wystawiennicza geografia artysty tylko się poszerzała.

W ostatnich dwóch dekadach artysta nie odczuwał braku uwagi ze strony kolekcjonerów zagranicznych. Problemy występowały w przypadku ukraińskich miłośników piękna, którzy zwrócili uwagę na malarstwo Krywołapa zaledwie kilka lat temu, dopiero kiedy obraz malarza „Step” kupiono na aukcji w Phillips de Pury & Co Nowym Jorku w 2011 za 98500 dolarów.

W aukcjach domów międzynarodowych pierwszej klasy (Sotheby’s / Christie’s) artysta uczestniczył tylko raz, ale to związane jest z ogólną jeszcze niechęcią wiodących marek aukcyjnych do współpracy z młodym ukraińskim rynkiem sztuki. Eksperci przewidują, że ostatnie głośne sprzedaże aukcyjne jeszcze bardziej wypromują niezwykłe malarstwo Ukraińca na światowym art rynku. Popularność artysty rośnie z każdą nową wystawą i aukcją, i co roku rosną ceny za jego dzieła. „Teraz na prace Krywołapa jest kolejka jak do Mauzoleum w czasach sowieckich” – mówi art dealer Igor Abramowicz, który współpracuje z malarzem.

Fot. Anatolij Krywołap, „Koń. Wieczór”, 2012. Źródło: ART-AGENT UKR Gallery 

Ganna Melnyk 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Anatolij Krywołap – najdroższy ukraiński artysta”

  1. xxx

    świetny artysta mam jego prace jak zaczynał..

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.