szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowe pozwy w sprawie fałszerstw w Galerii Knoedler

25.11.2013

Ciekawostki

W środę (27.11) do sądu na Manhattanie wpłynęły dwa nowe pozwy w sprawie fałszerstw w Galerii Knoedler, której przebieg śledzimy na bieżąco.

W jednym z pozwów Galeria Manny Silvermann z Los Angeles oraz Galeria Richarda Feigena z Nowego Jorku proszą o zwrot $1,050,000 dolarów za obraz, który został sprzedany jako dzieło Clyfforda Stilla w 2000 roku w ramach trójstronnej transakcji z Galerią Knoedler.

Inny pozew złożony został przez Martina i Sharleen Cohenów z Los Angeles, którzy twierdzą, że w październiku 1998 roku kupili sfałszowaną pracę Marka Rothko. Obraz kupiony został od Galerii Knoedler przez pośrednika – Galerię Michelle Rosenfeld. 

Obrazy Stilla i Rothko, podobnie jak sfałszowane dzieła innych abstrakcjonistów, sprzedawane były przez Galerię Knoedler za pośrednictwem Glafiry Rosales, która przyznała się do bycia winną oszustw podatkowych, prania brudnych pieniędzy oraz do handlu fałszywymi dziełami sztuki we wrześniu tego roku.

Cohenowie kupili również, jak wynika z sądowych zeznań, fałszywą pracę rzekomego autorstwa Willema de Kooninga, którą Galerii Knoedler dostarczyć miał inny podejrzany w całej sprawie – Tony „Cha-cha” Masaccio. Cohenowie domagają się 475 tysięcy dolarów odszkodowania plus odsetki za dwa fałszywe dzieła.

W związku z fałszywymi dziełami, jakie Galeria otrzymywała od Glafiry Rosales, do sądu wpłynęło już więcej niż pół tuzina pozwów. Nowe pozwy skierowane są przeciwko zarówno Rosales, jak i jej wieloletniego partnera Jose Carlosa Bergantinosa Diaza, byłej dyrektor Galerii Ann Freedman oraz właścicielowi Galerii, Michaelowi Hammerowi, za udział w konspiracji mającej na celu sprzedaż sfałszowanych dzieł, których rzeczywistym autorem był chiński imigrant mieszkający w Queens. 

Pan Silverman zapłacił Galerii 850 tysięcy dolarów za sfałszowanego StillaGaleria Feigen odkupiła obraz od Silvermana za 925 tysięcy dolarów, który następnie kupiony został przez kolekcjonera Stephena Roberta za nieco ponad milion dolarów. Gdy okazało się, że obraz jest fałszywy, galerie Silverman i Feigen zwróciły kolekcjonerowi pieniądze.

Jak podkreśla prawnik oskarżających, Gregory Clarick, w ten właśnie sposób powinny zachowywać się renomowane galerie sztuki. W przeciwieństwie do nich, Galeria Knoedler wraz z Ann Freedman i Michaelem Hammerem, do tej pory nie podjęły żadnych kroków, by zwrócić stracone pieniądze oszukanym klientom.

Prawnik Freedman, Luke Nikas, broni klientki twierdząc, iż to kolejny pozew, który nie bierze pod uwagę wieloletnich zasług byłej dyrektor Galerii. Podkreśla również, że nabywcy doskonale zdawali sobie sprawę z ryzyka związanego z zakupem „nowo odkrytych dzieł”.

 

Fot. Jedna ze sfałszowanych prac sprzedanych przez Knoedler Gallery, której autorstwo przypisywane było Markowi Rothko. Źródło: NYDailyNews

Źródło: nytimes.com

Oprac. Eliza Ortemska

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.