szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

eMuzeum.com – portal wymiany wiedzy dla miłośników oraz kolekcjonerów sztuki

27.11.2013

Magazyn

emuzeum6Ile dzieł sztuki i innych interesujących zbiorów spoczywa bezpiecznie w magazynach muzealnych, sejfach i skrytkach bankowych? Ile z nich można obejrzeć, a jaka część jest zastrzeżona dla wąskiego grona specjalistów? Nie ulega wątpliwości, że nie jest możliwe wystawić ich wszystkich pokazując szerokim kręgom odbiorców, dbając jednocześnie   o ich bezpieczeństwo i należyty sposób ekspozycji.

Można je jednak zdigitalizować i w formie cyfrowej umieścić na portalu eMuzeum.com – w ten sposób rozpocznie się ich życie w przestrzeni publicznej.

Nowy portal eMuzeum.com, wpisujący się w proces digitalizacji zbiorów, służy do przechowywania i prezentowania ich w postaci cyfrowej, pomaga w poszukiwaniu konkretnych dzieł, a także w poznawaniu kolekcji nieudostępnianych szerokim kręgom odbiorców. To również źródło wiedzy o tym, co aktualnie dzieje się na rynku sztuki – np. jakie nowe wystawy dostępne są w różnych miastach, jakie nowe kolekcje udostępniły konkretne muzea, o jakie nowe zabytki wzbogaciły swoje zbiory. Portal nie ogranicza się do jednej kategorii zabytków –  jest platformą, można powiedzieć „sztuk wszelakich”, bo już dziś jego użytkownicy prezentują malarstwo, ale i kolekcje filatelistyczne.

Portal eMuzeum.com to również cenne źródło wiedzy dla muzeów, ośrodków kultury i kolekcjonerów, którzy przygotowują się  do digitalizacji swoich zbiorów. eMuzeum.com to łatwe w obsłudze narzędzie do profesjonalnej prezentacji pojedynczych eksponatów  i ich grupowania, np. tematycznego oraz do tworzenia wirtualnych wystaw.

Portal eMuzeum.com wpisuje się w priorytetowy program ochrony i cyfryzacji dziedzictwa kulturowego. Jest realizowany w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu „Wirtualne Muzeum”.

Portal www.eMuzeum.com to nowoczesne narzędzie dla muzealników i miłośników sztuki. Służy on do gromadzenia, przeszukiwania  i prezentowania w formie cyfrowej zbiorów muzealnych oraz prywatnych kolekcji. Celem portalu jest także popularyzowanie digitalizacji, a tym samym zapewnienie powszechnego dostępu do dzieł sztuki, skrywanych obecnie w prywatnych zasobach czy nieudostępnionych publiczności kolekcjach, przechowywanych w magazynach muzeów. Formaty przechowywanych danych (informacji) są zgodne  z międzynarodowymi standardami opisu obiektów sztuki (CDWA, DC).

Podstawowe funkcjonalności portalu eMuzeum.com:

  • nowoczesne, kompleksowe i praktyczne rozwiązanie, spełniające wymagania szerokiej grupy odbiorców;
  • prezentowanie cyfrowych wersji eksponatów oraz wieczyste przechowywanie ich cyfrowych wizerunków i metadanych opisów;
  • tworzenie wirtualnych galerii oraz wystaw o atrakcyjnych i czytelnych układach, strukturze i organizacji;
  • efektywne poruszanie się po dużej bazie wiedzy opisów eksponatów dzięki wbudowanym mechanizmom przeszukiwania.

eMuzeum.com jest miejscem wymiany informacji między kolekcjonerami, miejscem do prezentowania danych o wystawach i imprezach, a w przyszłości ma stać się również portalem do organizowania aukcji dzieł sztuki.

Portal zapewnia użytkownikom – prywatnym i instytucjonalnym – przestrzeń do prezentowania cyfrowych wersji eksponatów. W bezpieczny sposób można w nim przechowywać cyfrowe kopie w wysokiej rozdzielczości bazowej i konserwatorskiej oraz tworzyć wirtualne galerie i wystawy. Portal eMuzeum.com umożliwia wszystkim zainteresowanym szybki dostęp do informacji o zgromadzonych eksponatach oraz wspiera muzea i kolekcjonerów w pracach digitalizacyjnych. Wbudowane mechanizmy wyszukiwania zapewniają efektywne przeglądanie zbiorów.

Dzięki portalowi zbiory przechowywane dotychczas w magazynach, skrytkach bankowych i domowych zaciszach będą mogły zaistnieć w przestrzeni publicznej.

 Artykuł sponsoruje eMuzeum.com

emuzeum1

 

 

 znak_INNOWACYJNA_GOSPODARKA  UE+EFRR_L-kolor

Dotacje na innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Tytuł projektu „Wirtualne Muzeum”.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.