szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

10 najdroższych prac nowego realizmu: Yves Klein

28.11.2013

Aukcje, Rekordy aukcyjne, Świat

Serwis Artprice.com opublikował ranking dziesięciu najdroższych prac nowego realizmu. Lista zdominowana została całkowicie przez jednego artystę: Yvesa Kleina. 

Yves Klein, "Sculpture Éponge Bleue Sans Titre, Se 168", Źródło: Sotheby's

Yves Klein, „Sculpture Éponge Bleue Sans Titre, Se 168”, Źródło: Sotheby’s

Yves Klein, podobnie jak inni artyści XX wieku, tacy jak Marcel Duchamp czy Andy Warhol osiągnął swego rodzaju mityczny status w świecie sztuki. Jako jedyny przedstawiciel ruchu nowego realizmu przekroczył barierę 10 milionów dolarów i to aż ośmiokrotnie, co czyni go najbardziej cenionym i pożądanym artystą nurtu. Jedynie kilku przedstawicielom Nouveau Réalisme udało się przekroczyć graniczną kwotę miliona dolarów. Byli to: Marital Raysse z pięcioma sprzedażami przekraczającymi 5 milionów dolarów, w tym jego rekordową ceną za pracę „L’année dernière à Capri (titre exotique)”, sprzedaną 16 lutego 2011 roku w londyńskim Sothebys; Jean Tinguely z pracą z 1959 roku „Métamatic No.7”, która kupiona została za kwotę 1,8 miliona 1 lipca 2008 roku w londyńskim Sothebys; oraz César, którego rzeźba z brązu „Pouce” sprzedana została 20 października 2007 roku przez Cornette de Saint Cyr za kwotę 1,5 miliona dolarów.

Yves Klein zdominował jednak nie tylko rynek nowego realizmu. Jest on także jednym z najlepszych francuskich artystów wszechczasów. Najwyższe ceny jego dzieł zbliżyły się do wyników, jakie osiągały prace mistrzów, takich jak Claude Monet czy Pablo Picasso. Rekord Kleina ustanowiony został w czerwcu 2012 roku, gdy pracę z 1960 roku, „Le Rose du bleu (RE 22)” sprzedano za kwotę 32,6 milionów dolarów w londyńskim Christie’s. Wynik ten uplasował go na 17 miejscu światowego rankingu najdroższych dzieł sztuki w roku 2012. 

Yves Klein, "Le Rose du bleu (RE 22)", 1960. Źródło: Christie's

Yves Klein, „Le Rose du bleu (RE 22)”, 1960. Źródło: Christie’s

Obok w rankingu znajdowały się prace takie jak „Double Elvis [Ferus Type]” autorstwa Andy’ego Warhola, sprzedana za 33 miliony dolarów 9 maja 2012 roku w Sotheby’s w Nowym Jorku czy „Sleeping Girl” Roya Lichtensteina, sprzedana za 40 milionów dolarów (rekord artysty pobity został następnie w Christie’s, gdy sprzedana została praca zatytułowana „Woman with Flowered Hat”, która zlicytowana była na kwotę 50 milionów dolarów).

Nowy rekord artysty ustanowiony został w maju tego roku, gdy jedna z jego rzeźb sprzedana została za ponad 10 milionów dolarów po raz pierwszy w historii. Była to praca wystawiona w Galerii Iris Clert w roku jej powstania (1959). „Sculpture Éponge Bleue Sans Titre, Se 168” została sprzedana w Sotheby’s, 14 maja bieżącego roku za kwotę 19,5 miliona dolarów (22 miliony wraz z premią kupującego). Obecnie zajmuje ona 4 miejsce w rankingu.

Jest to jedyny artysta tego okresu, który osiąga tak dobre wyniki sprzedaży w skali globalnej. 48% z jego prac sprzedanych zostało w Londynie, a 45% w Nowym Jorku. 5% sprzedaży należy do Francji. Wartość dzieł Kleina wzrosła w ciągu ostatniej dekady o 208%.

 

Ranking najdroższych dzieł nowego realizmu. Źródło: artprice.com

Ranking najdroższych dzieł nowego realizmu. Źródło: artprice.com

 

Fot. Yves Klein, „FC1 (Fire Color 1)”, Źródło: Christie’s

Źródło: artprice.com

Oprac. Eliza Ortemska

Portal RynekiSztuka.pl

 portal_rynekisztuka_portal

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.