szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

„Polski Hektor” Malczewskiego sprzedany za 2,6 mln zł

04.12.2013

Polska, Rekordy aukcyjne

Sklep rynekisztuka

Na polskim rynku sztuki padł dzisiaj nowy rekord. Obraz „Polski Hektor” – jedno z najwybitniejszych dzieł Jacka Malczewskiego o symboliczno-patriotycznej wymowie – sprzedano na aukcji w Warszawie za 2,6 mln zł. Cena wywoławcza wynosiła 1,5 mln zł.

„Polski Hektor” uznawany jest przez historyków sztuki za jedno z najlepszych dzieł Malczewskiego. Obraz pochodzi z prywatnych zbiorów kolekcjonera dzieł artysty, a w ostatnich latach był w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie i w Poznaniu, gdzie można było go zobaczyć na wystawie malarstwa polskiego.

polski hektor malczewski

Jacek Malczewski „Polski Hektor”, cena wywoławcza 1,5 mln zł , sprzedany za 2,6 mln zł, źródło: Dom aukcyjny Polswissart

Obraz ze względu na rok powstania – 1913, a także na zawarte w nim symbole ma – w zamyśle Malczewskiego – potwierdzać jego walkę o niepodległą Polskę. Hektor trzyma w dłoni figurkę wielbłąda, który jest symbolem tajemniczości, ale także nagrody za męstwo i oddanie sprawom kraju. Przedstawiona obok Hektora Muza zdejmuje z niego szynel, który jest znakiem uciemiężenia Polski i Polaków. Przyszłe oswobodzenie Polski symbolizuje z kolei Pegaz, którego prowadzi Polonia.

Innym arcydziełem, który na aukcji sprzedano za 810 tys. zł był obraz Józefa Chełmońskiego „Świt – Królestwo Ptaków” z 1906 roku. To dzieło pochodzi z ostatniego, najbardziej dojrzałego okresu twórczości Chełmońskiego. Cena wywoławcza obrazu wynosiła 750 tys. zł. Podczas aukcji sprzedano także obraz Wojciecha Fangora „M 53” z 1970 r. za 400 tys. zł.

Obraz trafił do rąk prywatnego nabywcy, który pragnie zachować anonimowość.

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.