szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wielki sukces targów sztuki Art Basel w Miami Beach

12.12.2013

Magazyn

Art Basel w Miami Beach to międzynarodowe targi sztuki, corocznie skupiające około 250 wiodących galerii światowych i 70 tysięcy zainteresowanych. W tegorocznych siedmiu sektorach, zaprezentowano mistrzów sztuki nowoczesnej i współczesnej, jak i nowe dzieła wschodzących artystów.

W ostatnią niedzielę zamknięto dwunastą edycję Art Basel. Wydarzenie trwało od środy 4 grudnia i skupiło uwagę wielu kolekcjonerów na całym świecie. Tegoroczne targi otrzymały pochwały od krytyków, galerzystów i zwiedzających. Edycja została niemalże jednogłośnie okrzyknięta, najlepszą z dotychczasowych. Wielu podkreśliło świetną organizację i pomysł na wydarzenia towarzyszące, zwracając uwagę na ciekawe i zróżnicowane rozmowy czy pokazy filmowe.

[vsw id=”WGekiidVTUM” source=”youtube” width=”650″ height=”500″ autoplay=”no”]

Targi odwiedziło 75 tysięcy zwiedzających, czyli siedem procent więcej niż w zeszłym roku.

„Brałem udział w Art Basel w Miami Beach od czasów jego powstania w 2002 roku i jest to najbardziej udana ze wszystkich edycja, jeśli chodzi o jakość, ilość odwiedzających i nowych odbiorców”, mówił Sean Kelly z Sean Kelly Gallery w Nowym Jorku. Natomiast David Nolan pokreślił, że „na Art Basel w Miami Beach jest więcej poważnych kupujących, niż na jakichkolwiek innych targach na świecie”.

Ten rok odznaczył się również największą liczbą kontaktów z grupami muzealnymi i instytucjami. Niekiedy większość prac na stoiskach galerii, sprzedano już w dniu otwarcia. Dwadzieścia pięć galerii prezentowało dzieła wystawy kuratorskiej, wśród dzieł znalazły się prace Mariny Abramović, José Bento, Raymundo Colaresa, Mana Ray`a, Mela Kendricka, Hu Qingyan`a i Luisa Gisperta. Kolejny sektor obejmował prace m. in. takich artystów jak: Ulrik Heltoft, Mathieu Malouf, Gabriel Acevedo Velarde czy Stefanos Tsivopoulo.

Wystawcy chwalili się swoimi osiągnięciami. Mówiono, że dobrze sprzedawały się zarówno dzieła klasyków sztuki współczesnej i nowoczesnej jak i osób zaczynających karierę. Tegoroczny sektor Nova obejmował nie starsze niż trzyletnie prace Davida Ostrowskiego, Jose Dávili, José Antonio Suáreza, Matta Connorsa, Tony`ego Matelli czy Susan Collis. Zainteresowanie budziła również sekcja outdoorowa, której kuratorem był Nicholas Baume, dyrektor nowojorskiego publicznego funduszu sztuki. Wystawa „społeczne zwierzęta” to trzydzieści dużych rozmiarów rzeźb artystów różnych narodowości: Alicji Kwade, Marka di Suvero, Matiasa Faldbakken i Charlotty Posenenske. Natomiast program towarzyszący obejmował, zarówno ranne jak i wieczorne prelekcje z rynku sztuki. „Artyści i galerzyści” czy krótkie wieczorne rozmowy oscylujące wokół tematyki muzeów zagrożonych i krytyki artystycznej Ameryki Łacińskiej, przyciągały tłumy słuchaczy. Oprawa filmowa była również bardzo rozbudowana. Szacuje się, że około 1000 osób wzięło udział w jednej tylko projekcji Sound Scape Park, specjalnie zaprojektowanej na tegoroczne targi.

[vsw id=”8W_dtwczSac” source=”youtube” width=”650″ height=”500″ autoplay=”no”]

Źródło (tekst i foto): artbasel.com

Oprac. Monika Latkowska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.